A Fitt és Most olyan, tudományosan megalapozott gyakorlati módszereket és technikákat mutat be, amelyek segítenek a koronavírus elleni védekezésben. Korábban írtunk arról, hogyan vészelhetjük át a koronavírus krízist, hogyan javítsuk az immunrendszerünket és oldjuk fel a megnövekedett stresszt. Most a helyes légzésről lesz szó, mely több fronton veszi fel a harcot a vírusokkal szemben.

Varga-Szilágyi Gyula, Buteyko terapeuta szerint, eredményesen kiegészíthető a koronavírus elleni  védekezés a helyes légzés alkalmazásával, hiszen a vírus elsősorban a levegőben, cseppfertőzéssel terjed.

A helyes légzés több fronton is segít a vírusok elleni védekezésben és azok féken tartásában. A megfelelő légzés alkalmazásával, egyrészt jelentős mennyiségű nitrogén-monoxid termelődik az orrjáratokban, amely képes elpusztítani a vírusok és baktériumok jelentős hányadát.  Ezt számos tudományos kutatás is alátámasztja, többek között az International Journal of Advance Research 2013-ban közzétett tanulmánya, mely szerint az orrban termelődő antivírális és antibakteriális hatású, nitrogén-monoxid képes az influenza vírusok elpusztítására, illetve szaporodásuk megakadályozására. (további kutatási eredmények lent).

Egy másik fontos molekula, amely a helyes légzés során termelődik, nem más, mint a szén-dioxid, amely segít a sejtek oxigén ellátásában, a vér pH értékének optimalizálásában, a légutak és az erek tágításában, mely csökkenti a vérnyomást és a pulzust.

De milyen is a helyes légzés? Hogyan véd az orron keresztül vett levegő a fertőzésekkel szemben?

Buteyko professzor nagy felfedezése

Ahhoz, hogy megértsük a helyes légzés hátterét, most ugorjunk vissza az 50-es évekbe, hogy bepillantást nyerjünk, hogyan is indult útjára a Buteyko professzor által kifejlesztett gyógyító légzéstechnika.

Sokan úgy gondolják, hogy a nagy felfedezésekhez éjt nappallá téve kell dolgozni és kutatni.  Ami az esetek többségében valóban így is van, de egy sor rendkívüli felfedezést ismerünk, ami a véletlen műve, amikor csak úgy  kipattan az isteni szikra. Newtont, a legenda szerint, például az segítette a gravitáció felfedezéséhez, hogy a kertjében fejére esett egy alma. Alexander Fleming úgy találta fel a penicillint, hogy 2 hetes szabadsága alatt véletlenül az asztalon hagyott néhány kísérleti mintában, az elszaporodott penészgomba elpusztította a baktériumokat.

Buteyko professzor

Buteyko professzor az 1950 es években magas vérnyomással küszködött, amire akkoriban nem volt gyógyszer. Az egyik éjszaka amikor hatalmas vihar volt, melyet  a szoba ablakából figyelt. Hirtelen egy nagy villámlás szelte át az eget, mire ő elkapta a tekintetét és ráeszmélt, hogy légzése szabálytalan, kapkodó és felszínes. Ekkor jött rá, mi lehet a probléma! Felismerte, hogy a probléma gyökere, a helytelen légzés: “mi lenne ha megpróbálnám légzésem szándékosan lelassítani?” Az eredmény őt is meglepte: vérnyomása  csökkenni kezdett, majd a módszer rendszeres alkalmazását követően normalizálódott. 

A helytelen légzés több, mint 200 betegség kiváltó oka lehet

Buteyko professzor által vezetett klinikán hamarosan el is kezdődtek a kísérletek, amelyek minden várakozást felülmúltak. A kutatások során a professzor felismerte, és bizonyította,  hogy számos betegség kialakulásának oka nem más, mint a túllégzés. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy minél súlyosabb betegségben szenved valaki, annál több levegőt vesz, főleg szájon keresztül. A helytelen légzés több mint 200 féle betegség kialakulásához vezethet, növeli a stressz hatásokra adott reakciókat, feszültté és zaklatottá tehet.

A világ jövője a koronavírus járvány után

Szén-dioxid nélkül a sejtek nem kapnak elég oxigént

Buteyko professzor  kutatásai egyértelművé tették, hogy hiába szívjuk tele a tüdőnket,  és kerül sok oxigén a vérbe, azzal testünk nem sokra megy. Ugyanis ahhoz, hogy az oxigén molekulákat a vérben lévő hemoglobin le tudja adni a sejteknek szén-dioxidra van szükség.  A szén dioxidra tehát nem egy mérgező gázként kell tekinteni, hanem úgy, mint egy létfontosságú molekulára, mely segít a sejtek oxigénellátásában, optimalizálja a vér pH értékét, tágítja a légutakat és az ereket, ezáltal csökkenti a vérnyomást és a pulzust.

De hogyan tudjuk emelni a szervezetünkbe juttatott szén dioxid mennyiségét?  Ehhez számos gyakorlatot fejlesztett ki Dr. Buteyko, amelyek lényege, hogy lecsökkentjük illetve visszatartjuk a levegővételt. Alapvető szabály továbbá hogy levegőt csak az orron keresztül veszünk.

A nitrogén-monoxid vírusellenes mechanizmusa

Az orron keresztül történő levegővételnek seregnyi előnye van. Ilyenkor az orrmelléküreg járataiban nitrogén monoxid is termelődik. A nitrogén monoxid csodálatos hatásait a kilencvenes évektől kezdődően kezdték felismerni.  Előbb 1992-ben az év molekulájának választották, míg 1998-ban egy négy főből álló orvoscsoport Nobel díjat kapott a felfedezésért, mely szerint nitrogén monoxid sokrétű, pozitív hatást gyakorol szervezetünk működésére.  

Annak ellenére, hogy egy egyszerű molekuláról van szó, a nitrogén-monoxid fontos biológiai szabályozó és létfontosságú eleme a neurológiai, fiziológiai és az immunológiai folyamatoknak. Elpusztítja a különböző kórokozók, vírusok és baktériumok jelentős részét, továbbá védi a fogakat és az ínyt. Alapvető szerepe van a keringésszabályozásban – az érelmeszesedés, a szívinfarktus, az agyi érkatasztrófák bekövetkezése elleni folyamatokban. Az idegrendszerben a kognitív funkciók, a memória és számos szabályozási folyamat a nitrogén-monoxid  segítségével zajlik. Az immunrendszer gyulladásért felelős sejtjei nitrogén-monoxidot termelve baktericid, antivirális és tumorellenes hatást fejtenek ki szervezetünk védelmében. 

Kutatások egész sora bizonyítja az orron át történő légzés hatékonyságát a vírusok elleni harcban.

Dr Akerström 2009-es virológiai tanulmányában arról ad hírt, hogy kísérletei alapján  a nitrogén-monoxid gátolja a SARS vírus szaporodását. 

Dr. Scherer P Sanders kutatócsoportja pedig azt bizonyította, hogy a szervezetünk a rhinovírus által okozott közönséges  nátha és megfázás hatására több nitrogén-monoxidot állít elő, ezzel harcolva a vírusok ellen.

A nitrogén-monoxid vírusellenes mechanizmusát bemutató részletes tanulmányt készített a Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, melynek teljes anyaga letölthető itt

Az orrunk az immunrendszer előretolt védőbástyája

Arcunk belső üregeinek felülete 160 cm², viszont a nyálkahártyán lévő parányi csillószőrök (mikrovillusok) felületével együtt 96 négyzetméter!  Ez a hatalmas felület igazán hatékony az orrunk védelmi funkciójának betöltésében. Az orrunkból induló bonyolult üregrendszer belsejét nyálkaréteg borítja, amelyben többek között antibakteriális enzimek (lizozim), foszfatázok, amilázok, valamint interferonok és immunglobulinok – IgA, IgG és IgE – vannak. Az állandóan mozgó orrváladék tehát dúskál immunrendszeri ellenanyagokban, így akadályozza meg a vírusok, baktériumok megtelepedését.  Az orr nyálkarétegét a csillószőrök folyamatosan mozgatják hátra a garat felé, majd lenyeljük és a gyomorsav elpusztítja a kórokozók maradékát is. Az orr belsejét borító teljes nyálkaréteg 10-20 percenként cserélődik. 

 Helyes légzés – csak az orrunkon keresztül

Varga-Szilágyi Gyula szerint, ennek köszönhetően az orrunk lehet az immunrendszerünk előretolt védőbástyája. Ahhoz, hogy megfelelően kihasználjuk ezt a csodálatos szervet és ezáltal védjük szervezetünket, folyamatosan az orrunkon kellene venni a levegőt.

Sokszor észrevétlenül  szájon át veszünk levegőt, kiiktatva ezáltal az orrunk védelmi rendszerét, így a mások által kilélegzett kórokozók akadálytalanul jutnak a tüdőnkbe. Például beszéd közben, mozgás közben, evés közben, vagy minden különösebb ok nélkül, csak rossz megszokásból. Egyetlen szájon vett levegő elegendő, hogy megfertőzzük magunkat, ha abban benne volt a vírus. Ha tudatosan figyelünk rá, könnyen rajtakapjuk magunkat, hogy a száján át vesszük levegőt.

Csökkentsük a belélegzett levegő mennyiségét

 Másrészt túl sok levegőt lélegzünk be és ki percenként. A stressz, a mozgáshiány, a mai kor táplálkozása oda vezetett, hogy tíz emberből kilenc jóval több levegőt cserél percenként a tüdejében, mint amennyit a megelőző korok emberei. A túllégzés széndioxid veszteséget, ez pedig oxigénhiányt okoz a sejtjeinkben (bővebben: https://buteyko.hu/). Ha pedig nem kapnak elegendő oxigént a sejtjeink, tovább gyengül az immunrendszerünk. Aki nyitott szájjal lélegzik, az biztos, hogy túl lélegzik, mert az orrán is, a száján is áramlik a sok levegő. Ráadásul a nagyobb mennyiségű, gyorsabban beáramló levegőtől túlságosan kihűl, kiszárad az orrnyálkahártya, és már nem képes többé betölteni a védelmi szerepét. A kihűlt, kiszáradt nyálkahártyán már nem tapadnak meg a belélegzett kórokozók – hanem akadálytalanul bejutnak a tüdőbe. Ha esetleg megtapadnak, azok sem pusztulnak el, mert hiányzik a nyálkaréteg, így nincsenek immunglobulinok sem. 

Nemcsak azért hasznos maszkot viselni, mert megszűri a be- és kilélegzett levegőt, hanem azért is, mert alatta kevésbé szárad ki az orrnyálkahártya. A maszk ugyanis kicsit fékezi a légzésünket, visszatart némi meleget, nedvességet és szén dioxidot is, melyet a következő belégzéssel vissza lélegzünk, újrahasznosítunk. Persze a maszk is csak akkor működik igazán, ha alatta is csukva van a szánk!

 Ezek alapján nem meglepő, hogy mindenféle kórokozó, még a koronavírus ellen is a helyes légzés lehet,  az egyik leghatásosabb kiegészítő védekezés. Nem lebecsülve az egyéb óvintézkedések, például a kézfertőtlenítés jelentőségét, alapvető fontosságú, hogy csukott száj mellett, csak az orrunkon át lélegezzünk  és próbáljuk lassítani a légzést. Ezáltal kevesebb levegő jut a tüdőnkbe, mely segíti a szén-dioxid szint növelését a vérben, optimalizálva a sejtek oxigénellátását. Azt se felejtsük el, hogy ha kétszer annyi levegőt lélegzünk be percenként, akkor kórokozókból is kétszer annyi jut be a szervezetünkbe.

 

Patrick McKeown: 4 szabály a koronavírus ellen

Patrick McKeown, légzés-szakértő – a magyarul is megjelent Légzés ereje című könyv szerzője –  által javasolt légzési szabályok a koronavírus fertőzés ellen ugyanazeken az elveken alapulnak:

  1. Lélegezzünk mindig orron keresztül!  Pihenés közben, séta, mozgás és sport közben és beszéd közben is! Különösen ügyeljünk az orron át történő levegővételre, ha más emberek közelében tartózkodunk.  
  2. Ha véletlenül szembekerülünk valakivel, aki köhög vagy tüsszent, azonnal tartsuk vissza a levegővételt. Ha valaki túl közel kerül hozzánk, például bevásárlás közben, vagy buszon, villamoson, akkor is tartsuk vissza a levegőt.
  3. Lassítsuk le a légzésünket, amennyire lehetséges, amikor mások közelében vagyunk.
  4. Otthon végezzünk légzés csökkentő és légzés visszatartó gyakorlatokat

A Buteyko légzés alkalmazására számos hatékony gyakorlat közül választhatunk, melyekből néhányat a következő cikkünkben fogunk bemutatni.

Referenciák:

  1. https://www.aljazeera.com/news/2020/01/coronavirus-spread-protect-200130115539072.html
  2. https://www.nytimes.com/article/prepare-for-coronavirus.html – link-31d0f886
  3. https://jvi.asm.org/content/79/3/1966
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1745376/pdf/v054p00947.pdf
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19800091
  6. https://www.researchgate.net/publication/311509644_Evidence_for_the_cure_of_flu_through_nose_breathing
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2327086/
  8. https://buteykoclinic.com/corona-virus/
  9. https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(04)00809-7/fulltext
  10. https://erj.ersjournals.com/content/22/2/323
  11. https://www.atsjournals.org/doi/full/10.1164/rccm.200202-138BC

Karantréning – Otthoni edzés ásványvízzel és konyharuhával

Szorongás- és stresszoldás progresszív relaxációval (vezetett)

Állj meg, lélegezz és csak élj! – gyakorlat a stresszmentes életért

BANÁN + ZAPHEHELY = FITTSÜTI

 

 

Facebook Hozzászólások