A koronavírus pár hét alatt térdre kényszerítette a világot. Jelenleg a világ több, mint 30 laboratóriumában folynak megfeszített  kutatások a vírus elleni vakcina és a gyógymód kifejlesztésére. A legoptimistább becslések is több hónapra teszik, míg a gyógyszer e polcokra kerül. Kérdés, hogy addig is mit tehetünk, hogy védjük magunkat és szeretteinket. A sok lehetőség közül az egyik legfontosabb, amit tehetünk, hogy immunrendszerünket feltúrbózzuk, jelentősen növelve az ellenálló képességünket, illetve csökkentjük  a ránk kényszerített új életvitelből és az túlzott aggódásból eredő megnövekedett stressz negatív hatásait.

7 Immunerősítő és stresszcsökkentő módszer

1. Stresszcsökkentés

Az ismeretlentől való félelem,  a folyamatos aggódás magunkért és másokért és az ebből adódó folyamatos stressz, rendkívüli módon megterheli az immunrendszerünket.

Szervezetünk stressz hatására az ősi fuss vagy menekülj válasszal reagál a kialakult helyzetre és elindítja a stresszhormonok termelését. Amikor annak idején a szavannán elénk ugrott egy tigris, a másodperc töredéke alatt reagáltunk a kialakult helyzetre: pillanatok alatt elfutottunk vagy támadtunk, ha erre módunk volt. A megnövekedett stresszhormon szint akkor erőt és energiát adott, maximumra turbózva koncentrációs képességünket. A veszély elmúltával viszont pár perc alatt minden visszaállt a megszokott üzemmódba.

  Ha viszont a helyzet állandósul, a stresszhormonok – mint a  kortizol és az adrenalin  – folyamatosan termelődnek, méregként hatva  szervezetünkre. A huzamosabb ideig tartó magas kortizol szint nagy rombolást végez a  testünkben,  elindítva egy lavinát, mely megbontja a belső  egyensúlyt. Az immunrendszerünk például normál esetben a legtöbb rákos sejtet elpusztítja, ha viszont folyamatosan aggódunk és félünk, újra és újra lejátszuk a negatív élményeket és előrevetítjük a félelmetes jövőt, akkor megerősítjük a stresszt előidéző mérgező gondolatokat. Ilyenkor pedig képtelenek vagyunk fékezni, folyamatosan nyomjuk a gázt, és száguldunk tovább.

Bekerülünk egy ördögi körbe, amiből csak akkor van kiút, ha  felismerjük:  ez így nem mehet tovább!  Le kell vennem a gázról a lábam és megtalálnom a féket. Ebben segítenek a különböző relaxációs módszerek, a meditáció, a légzőgyakorlatok és a tudatos jelenlét. Írásunkban az egyik legegyszerűbb, de igen hatékony módszert mutatjuk be, a progresszív relaxációt.

Progresszív relaxáció a stresszoldásra – napi 3 x 5 perc

A progresszív relaxációt dr. Edmund Jacobson, amerikai orvos fejlesztette ki. Számos kutatás bizonyítja, hogy ez a stresszoldás egyik leghatékonyabb relaxációs módszere. Lényege, hogy figyelmünket végigvezetjük testünk különböző részein, előbb megfeszítve az adott testrészt, majd ellazítva azt.

Érdemes napi három alkalommal elvégezni a gyakorlatsort, legalább 5-8 percen át, de  ha  időnk engedi, akár negyed óra is lehet.

A progresszív relaxáció lépései

  1. Üljünk le egy kényelmes székre, vagy feküdjünk hanyatt, szem lazán csukva. Koncentráljunk a légzésünkre. Vegyünk néhány tudatos levegőt, lassítsuk a légzést, amennyire tudjuk. „ Most ellazulok!”.
  2. Most szorítsd ökölbe mindkét kezed. Tartsd így, szorosan néhány (5-6) másodpercig, majd lassan engedd el a feszültséget és figyeld, ahogy ellazulnak az izmok.
  3. Ezután terjesszük ki figyelmünket mindkét karunkra, egészen a vállunkig, és feszítsük meg azokat. Majd fokozatosan lazítsunk, engedjünk el minden feszültséget a karjainkból.
  4. Ezután összpontosítsunk a fejünkre, a homlokunkra és az arcunkra. Feszítsük meg, amennyire lehet, majd lassan engedjünk el minden feszültséget és lazítsuk el a fejünk és az arcunk teljes területét.
  5. Ehhez hasonlóan haladjunk végig az összes testrészünkön, néhány másodpercen át megfeszítve, majd ellazítva az adott testrészünket. A sorrend nem fontos, de az egyszerűség kedvéért javasolt, hogy kövessünk egy számunkra logikus sorrendet, például haladjunk felülről lefelé.
  6. A folyamat végén, maradjunk néhány percig ebben a kellemes, ellazult állapotban. Engedjünk el minden feszültséget egész testünkben.

2.    Fast 5 étrend – Immunerősítés és sejtfiatalítás szakaszos böjttel (intermittent fasting)

Évszázadok óta ismert a böjt gyógyító hatása. Ahhoz, hogy aktiváljuk a test tisztító mechanizmusát és erősítsük az immunrendszerünket, nem kell feltétlenül napokra, vagy hetekre megvonni magunktól az ételt. Wim Hof, aki több, mint egy évtizede nem volt beteg, a Fast 5  diétát alkalmazza, mely a szakaszos böjt egyik formája. Azért, hogy bizonyítsa kivételes ellenálló képességét, vállalta, hogy a  Radboud University kutatói beoltsák egy nagyon veszélyes, endoxin nevű kórókozóval, melynek hatására egy átlagos ember 2 órán belül ágynak esik magas lázzal és influenza szerű tünetekkel. Wim Hof 2 óra alatt leküzdötte a kórokozót. Elmondása szerint ezt a Fast 5 étrend alkalmazása mellett, a hidegterápiás módszerek gyakorlásával, valamint a rendszeresen végzett légzőgyakorlatoknak köszönheti. Wim Hof egyébként alapvetően egészséges ételeket fogyaszt, de például rendszeresen ott van az asztalán a Heineken is, persze csak mértékkel.

A Fast 5 étrend feltalálóját, Dr. Bert Herringet az motiválta egy hatékony étrend keresésére, hogy nem akarta elfogadni, hogy negyven év felett ne szeressen tükörbe nézni, mert nem tetszik, amit lát. A plusz kilók, a megereszkedett has és persze a barázdák a bőrön.

Bármit ehetsz, de nem mindegy, hogy mikor

A holland légierő orvosaként sokat foglalkozott az egészség és táplálkozás közötti összefüggésekkel. Később pedig annak szentelte életét, hogy a jóléttel kapcsolatos betegségek megelőzésére találjon gyógymódot. Rájött, hogy nem az a fontos, mit eszünk, hanem, hogy milyen gyakran. Feleségével együtt nekiállt egy kísérletnek, melynek lényege, hogy 1 hónapon keresztül bármit ehettek is ihattak, amit korábban is. Egyetlen megkötés volt, hogy az összes étkezésnek egy ötórás intervallumban kellett történnie. Az eredmények minden várakozást felülmúltak.  Egy hónap alatt olyan helyeken bukkantak fel az izmok, amiről ugyan elvileg tudott, hogy lehetséges, de korábban a zsírok alatt rejtőzött. Magas vérnyomása normalizálódott, ízületi gyulladása megszűnt. Megtelt energiával és bár a sport nem szerepelt a programban, 10 nappal az étrend elkezdése után úgy érezte, hogy futni szeretne. Tudta, hogy hasznos a mozgás, de a plusz kilók miatt nem volt képes rá, most viszont belülről jött a késztetés és ezt követően rendszeresen mozgott. Ugyanígy a mindent enni is átalakult magától, mert kevesebb édességet és szénhidrátot kívánt.

Fast 5 – Hogyan csináljuk?

A Fast-5 étrend valójában szakaszos étkezés egyik formája. Étkezni csak egy  5 órás időablakon belül lehetséges, így gyakorlatilag 19 órán keresztül böjtölünk. Dr. Herring szerint  az öt órás étkezési ablakot bármikor betervezhetjük a nap folyamán. Számára ez 17-től 22-ig tart, de nincs semmilyen megkötés, így válaszd azt, ami számodra a legjobban megfelel.

Dr. Bert Herring  teljes könyvét ingyenesen letöltheted a cikk végén.

3. Nyugodt és elegendő alvás

A megfelelő mennyiségű és minőségű  alvás regenerál, erősíti az immunrendszert és fiatalít. A megnövekedett stressz csak rátesz egy lapáttal az amúgy sem fényes alváskultúránkra. A Sleep Foundation által készített kutatás szerint: „Elegendő alvás nélkül, testünk kevesebb citokint termel, melynek feladata, hogy harcba szálljon a szervezetünkben lévő gyulladásokkal és fertőzésekkel. Azt is kimutatták, hogy mikor nem termelődik elegendő citokin, az influenza védőoltás sem váltja ki a kívánt hatást.

Egy egész sor természetes módszer közül választhatunk, mellyel segíthetjük a nyugodtabb és mélyebb alvást.

A NASA kutatásai szerint például a szobanövényekkel jelentősen növelhetjük a hálószoba oxigénszintjét. A leghatékonyabb közülük a vitorlavirág, a szobapáfrány, vagy a hedera, de az anyósnyelv is előkelő helyen szerepel az oxigéntermelő növények toplistáján. További  természetes módszerek a jobb alvásért itt.

Az alvást segítő hagyományos gyógynövények, mint a valeriána, a macskagyökér,  a citromfű, vagy a komló mellett, egy rendkívül fontos aminósavra, a GABA-ra is érdemes odafigyelni. A GABA pozitívan támogatja, illetve kiegyensúlyozottabbá teszi az alvásciklust, segít a normális bioritmus beállításában és jótékony hatással van a vérnyomásra. Hozzájárul az endorfin hormontermeléshez, mely a boldogságért és a jó közérzetért felel. Csökkenti a szorongást és a stresszt. Kapható tabletta, kapszula, vagy por formájában.  

4.    Immunerősítő vitaminok

Az immunerősítésre magas dózisú C-vitamin fogyasztása mellett javasolt a D vitamin, valamint a cink és szelén rendszeres fogyasztása. A gyógynövények közül a kasvirág és a macskakarom a a leghatékonyabb immunerősítő.

Dr. Balaicza Erika, orvos-természetgyógyász szerint az egyik leghatékonyabb természetes immunerősítő a macskakarom, mely fokozza a fehérvérsejtek aktivitását, az ellenanyagok termelődését, az idegen sejtek és kórokozók eltávolítását, így csökkenti a vírusok, baktériumok és egyéb mikroorganizmusok elszaporodását szervezetünkben.

5.    Testmozgás otthon

A testmozgás nem csak az immunrendszert erősíti, hanem különböző jótékony hormonokat is termelünk általa, jelentősen csökkentve a stressz-szintünket is. Ezért minden nap érdemes felállunk a karosszékből és legalább 20 percet mozogni. Igen, de mit tehetünk, ha nem ajánlatos elmennünk otthonról? Vannak-e olyan gyakorlatok, melyek a négy fal között is végezhetők?

Íme néhány tipp:

1.    Helybenfutás vagy séta

2.    Könnyített fekvőtámasz

3.    Nehezített fekvőtámasz

4.    Súlyemelés liszttel, sóval, ásványvizes üvegekkel

5.    Terpeszugrás

6.    Különböző nyújtó és jógagyakorlatok

Otthon végezhető gyakorlatsor Hódi Gabival itt.

6.    Ezeket kerüljük

Cukor és cukor tartalmú élelmiszerek, olajban sült ételek, a feldolgozott húskészítmények (felvágott, virsli), tartósított élelmiszerek (konzervek) túl sok alkohol. Ezek gyulladást okoznak szervezetünkben, így az immunrendszerünk működésére is negatív hatással vannak. Bár a járvány idején, az otthoni készletezés miatt bizonyos dolgokat nehezebb kivitelezni. Ha lehetőségünk van rá, inkább fagyasztott élelmiszereket, vagy babot, lencsét fogyasszunk és a fehér liszt helyett használjunk teljes kiőrlésűt.

7. Immunerősítő táplálkozás

„Az immunrendszerünk 80 %-áért a bélrendszerünk felelős, így amikor az egészséges, képesek vagyunk sokkal hatékonyabban felvenni a harcot a különböző fertőzésekkel szemben.” – nyilatkozta Dr. Yufang Lin, az Integrált Gyógyítás Központjának (Cleveland, USA) vezető orvosa.

Alapvetően egy mediterrán jellegű diétát lenne érdemes követnünk, sok zöldséggel, olajos magvakkal, hidegen sajtolt olajokkal, kevesebb hússal és több hallal. Ha módunk van rá használjunk teljes kiőrlésű lisztet, tésztát, vagy kenyeret.  Hatékonyan építhetjük a bérflóránkat a magas probiotikum tartalmú ételek fogyasztásával (savanyú káposzta, más erjesztett ételek: például: kvasz, kimcsi). A jótékony baktériumoknak pedig úgy tudunk táptalajt biztosítani, hogy magas rosttartalmú ételeket iktatunk az étrendbe, például zöldség, gyümölcs, zabkorpa, zabpehely, utifűmaghéj.

Dr. Bert Herring könyve itt tölthető le (válaszd az ingyenes letöltési lehetőséget)

 

 

Facebook Hozzászólások