Vajon mi lehet közös a lakásodban és a föld körül keringő NASA űrállomásban? A válasz, hogy mindkettőben rossz minőségű, szennyezett a levegő. A NASA (Az USA Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatala) tudósai már a 80-as évektől kutatják, hogy milyen módszerekkel lehetne a leghatékonyabban megtisztítani egy zárt helyiség levegőjét úgy, hogy közben friss oxigénnel dúsítják. A megoldás megszületett, ami egyszerűbb, hatékonyabb és ráadásul olcsóbb, mint azt bárki gondolná.

A rossz levegőminőség miatt naponta több mint ezer európai ember hal meg, tízszer több, mint közlekedési balesetben. Az EU által készített jelentés szerint szerint Bulgária, Csehország, és Magyarország lakossága még a kínai és indiai embereknél is több egészséges évet veszít a légszennyezettség miatt. Teljes cikk a témában a portfolio.hu-n.

Megoldás a természettől 

Nem elég, hogy a külső levegő szennyezett, a lakáson belül még tovább romlik a helyzet. A felhasznált tisztító-, és mosószerek, a szaporodó baktériumok, gombák és a penész tovább rontják a helyzetet. Jó hír viszont, hogy van egy olcsó és hatékony megoldás az otthoni levegő minőségének javítására. A megoldást, pedig a természettől kapjuk, és kiállta a próbát a NASA űrállomásokon is.

Az egészsséges életvitel fontos eleme, hogy amennyire lehet, javítsunk környezetünk levegőjén. A lent bemutatott egyszerű módszereket tovább fokozhatjuk elektromos légtisztítóval, tengeri sóval vagy aktív szén alkalmazásával. A tiszta levegőben könnyebb az alvás, és a relaxálás, de az otthoni testmozgás is jobban esik. Végezhetünk akár néhány HIIT gyakorlatot, vagy egy négyperces Tabatát.  Aki pedig ezek mellé még  az egészséges táplálkozást is a zászlajára tűzi, akkor a Zöldzónás diéta egy jó kiindulási pont lehet, amit persze alakíthatsz saját ízlésedhez és céljaidhoz. Az utolsó pillér pedig nem más mint a lelki egyensúly és harmónia megteremtése, melyet többek között stresszoldó gyakorlatokkal vagy meditálással érhetsz el.

Visszatérve a NASA felfedezésére: a legjobb légtisztító hatást, meglepő módon közönséges szobanövényekkel sikerült elérniük. Szerencsére a legjobbak között olyanok végeztek, melyek nagy részét mi is könnyedén tarthatjuk otthonunkban.

De hogyan is tisztítják a levegőt ezek a nálunk sem ismeretlen növények? Egyrészt megkötik a levegőben keringő részecskék, és méreganyagok egy részét. Másrészt a  szén-dioxidot  fotoszintézis útján oxigénné alakítják át. A növények táptalajában élő mikroorganizmusok pedig még tovább fokozzák a  légtisztítás hatékonyságát.

További jó hír, hogy a nyertes növények majdnem mindegyike viszonylag igénytelen. Ezért ha eddigi próbálkozásaid az otthoni növénytartásra kudarcot vallottak, érdemes ezekkel próbálkozni.

 Aloe Vera

A több, mint 6000 éve ismert növényt az ókori egyiptomiak a halhatatlanság nővényének tartottak, később gyógyító erejét használták, például sebek kezelésére, vagy gyomorproblémákra, mígnem felkerült a legjobb légtisztító növények listájára. Szereti a fényt, de vigyázzunk arra, hogy ne öntözzük túl.

Virotlavirág

Az  egyik leghatékonyabb növény a különböző mérgek megkötésére. Emellett kitűnően párásítja a levegőt. Bár a trópusi őserdők mélyéről került hozzánk, mégis viszonylag kevés gondozást igényel és jól megél sötétebb lakásokban is.  A vitorlavirág lenyűgözően kecses növény, gyönyörű hófehér virágaival, fényes zöld leveleivel otthonunk igazi díszévé válhat.

Gumifa

Ez a dekoratív növény  Indiából származik, ahol inkább haszonnövényként termelték. Később, pazar kinézete miatt a mediterrán országokban is meghonosították, utcákat szegélyeznek, parkokat színesítenek vele. Szobanövényként  különösebb extra odafigyelés nélkül tarthatjuk. Fény és vízigényes, meghálálja, ha időnként vízpermetet kap.

Anyósnyelv

Kiemelkedő az oxigéntermelő képessége, így ideális növény hálószobákban. A friss oxigén pedig segíti az alvást, melyet még tovább javíthatsz néhány egyszerű, természetes módszerrel. Nyugat-Afrikából származik, így jól tűri a szárazságot. Az sem tragédia, ha néha megfeledkezünk az öntözésről. A nem mintás szélű változatok, árnyékos helyen is megélnek, így fényhiányos helyen is bátran tarthatjuk.

Kislevelű fikusz

Őshazája Malajzia, de dísznövényként a világ számos trópusi, és szubtrópusi éghajlatú táját is meghódította, majd szobanövényként a világ minden részén népszerűvé vált. A trópusi éghajlaton akár 30 méter magara is megnőhet, de nálunk sem ritka a 2 méteres példány. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen a leveleit rendszeresen érdemes permetezni. Fényigényes, de a direkt napfényt nem bírja.  

12 étel, amiből bármennyit ehetsz, fitt maradsz

Flow – amikor csak úgy jön a boldogság

Hatásos stresszcsökkentés – csak egy dolog kell hozzá, és az mindig nálad van

13 egyszerű tipp a hatékony fogyáshoz – Így cselezd ki a tudatod!

Napi 4 perc alatt fitten és jó formában: TABATA

 

 

 

 

Facebook Hozzászólások