Néhány óra alatt körbe lehet tekerni a tízezer éves Velencei tavat kerékpárral, mely csodálatos szépségű tájakon vezet át, nagyrészt jó minőségő kerékpárutakon haladva. Kíméletes testmozgás, friss levegő és sok látnivaló!

Tudtam, hogy csak 33 kilométer,  és pár óra alatt letekerhető a táv, mégis sokáig halogattam a  Velencei tavi körbringázást. Mi van, ha nem találom meg a bicikli utat? Levigyem a saját bringámat, vagy kölcsönözzek? Lehet, hogy nincs is végig bringaút? Aztán egy napsütötte novemberi reggelen azt mondtam magamnak: Elég! Bringára fel! És milyen jó döntés volt!

Start Velencéből

Legegyszerűbb, ha kerékpárt kölcsönönzünk, melyre egy sor lehetőség közül válogathatunk Velence területén. Ha ragaszkodsz a saját  bringádhoz,  könnyen eljuthatsz vonattal Velence vasútállomására, ami  ideális kiindulópontja  a bringatúrának. Én az autóban vittem le a bringát, és a Velence Resort melletti ingyenes parkolóból vágtam neki az útnak. Itt egy hasznos térkép az útra, melyen a teljes útvonal pontosan be van jelölve.

A teljes táv, kitérők nélkül, 33 kilométer, mely 4 óra alatt kényelmes tempóban megtehető. Érdemes viszont ennél több időt rászánni, mert sok látnivaló lesz út közben, amit nem érdemes kihagyni! A látnivalókkal együtt én több mint 50 kilométeresre bővítettem a távot. Ideális a terep a Hiit edzésmódszer gyakorlására is, melynek lényege, hogy intenzív periódusokat váltogatunk lazább szakaszokkal. Így még tovább növelhetjük a bringázás egészségre gyakorolt pozitív hatását.

Szúnyog sziget és a Pákozd-Sukorói Arborétum

Velencéről Pákozd irányába vághatunk neki   az útnak, és  az óramutató járásával ellentétes irányban haladva a Szúnyog-sziget lehet az első állomás. A Velencei-tó egyik legszebb vidéke ez, mely valójában egy félsziget, így könnyen elérhető bringával. Lenyűgöző tájképi, geológiai értéke mellett ez a parányi terület olyan növény- és állattani, valamint történeti emlékeket őriz, ami párját ritkítja.

Visszatérve a kerékpárútra egy kis emelkedő következik: Néhány percen belül a Pákozd-Sukorói Arborétum bejáratánál találjuk magunkat, ahová kerékpárral is be tudunk hajtani. Az arborétum tanösvényein tájékoztató táblák segítik a gazdag növénygyűjtemény megismerését. Az elkerített vadasparkban pedig közelről láthatjuk az őzeket, szarvasokat, vaddisznókat. Érdemes felmászni a park legmagasabb pontján található kilátó toronyba, ahonnan a legszebb kilátás nyílik a Velencei tóra. A park egyébként tele van pihenőkkel, a kijelölt helyeken pedig grillezni, vagy bográcsozni is lehet. A csendes ösvényeken elhelyezett padokon pedig érdemes egy kis időt eltölteni meditációval, stresszoldó gyakorlatokkal, vagy csak ülni és szemlélni a dolgokat és várni, hogy jön a flow.

Pákozd, Dinnyés és a Velencei Madárrezervátum

Pákozdon érdemes benézni a katonai emlékparkba,  mely a pákozdi csata hőseinek állít emléket. Pákozd után kicsit eltávolodunk a víztől és a Velencei Madárrezervátum peremén ereszkedünk le a tó Déli partja felé. A rezervátum engedéllyel látogatható, melyhez itt találsz információt. 

Tovább haladva Dinnyésnél egy újabb kilátóba lépcsőzhetünk fel, ami az egykori tóbíró, Sarvajcz Lajosnak állít emléket. Az elpusztult kőkereszt helyén épült kilátóban csodás panoráma vár ránk.

A tó déli részéhez érve megszelídül az útvonal, sík terepen, nagyrészt közvetlenül a tó partján haladhatunk tovább a bringaúton, időnként csendes tóparti utcákba betérve. Agárd és Gárdony érintésével jutunk vissza Velencére, ahol érdemes 1-2 órát lazítani a spaban, ha időnk engedi.

Nagyobb kitérők az útvonalon, egyéb érdekességek

Egész napos túra esetén érdemes útba ejteni a következő látnivalók közül is néhányat.

Sukoró:   A Sukorói Református Templomban tartotta Kossuth honvédseregének vezérkara a Pákozd-Sukorói csatát előkészítő haditanácsot. Itt hozta meg Batthyány Lajos miniszterelnök a 48-as szabadságharc legfontosabb döntését, mely szerint másnap támadást indítanak Jellasics seregével szemben.

Pákozdi ingókövek: Európában egyedülálló geológiai képződmények. Az út 8 km oda-vissza, melyet jelzett mountain bike útvonalon tehetünk meg, meglehetősen meredek és egyre nehezedő útvonalon.

Seregélyes: 21 km oda-vissza. Egy hosszabb kitérőt téve, Dinnyésen áthaladva sík úton közelítheted meg a hangulatos Seregélyest.

Gárdonyi Géza sétány: 7 km oda-vissza. Gárdony központjában jobbra fordulva, a vasutat keresztezve érheted el a Gárdonyi Géza sétányt, tele nevezetességekkel, a végén pedig csobbanhatsz a Gárdonyi Termálfürdőben.

Agárdpusztán érdemes betérni Gárdonyi Géza szülőházába és a mellette épült Rönkvárba, mely az egri vár kicsinyített mása.

A tízezer éves Velencei tó 

 A Velencei-tó korát 10-12 ezer évesre becsülik, amely földtörténeti szempontból igen fiatalnak tekinthető. A tó egy holocén kori süllyedékben jött létre. Kutatók az elmúlt 1500 évre visszamenőleg bebizonyították, hogy átlagosan 107 évente ki is szárad, ami a tó 1,2-1,5 méteres mélységével magyarázható. A legutolsó kiszáradás 1866-ban volt, amely 1993-ban is megismétlődött volna, ha nem kap  mesterséges vízpótlást. 
A sekély vízborítás következtében a tó jelentős részét vízi növényzet, elsősorban nádasok borítják, melyek a tó  mintegy 40%-át teszik ki.

Fotók: https://www.velencei-to.hu/

Hatásos stresszcsökkentés – csak egy dolog kell hozzá, és az mindig nálad van

A Hiit edzés elmélete – Bodyhiittel fitten és jó formában

12 étel, amiből bármennyit ehetsz, fitt maradsz

Meditáció: egy lépés hátra, ami előre visz

Jöjjön a boldogság! – mikro-flow technikák gyakorlati alkalmazása

 

Facebook Hozzászólások