Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint évente 1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül a kukába. Ennek az őrült mennyiségnek már a negyede is elég lenne ahhoz, hogy a világ csaknem egymilliárd éhezője rendszeresen táplálékhoz jusson. A pazarlás a pénztárcánknak is fáj, hiszen háztartásonként hozzávetőlegesen nyolcvanezer forintot takaríthatnánk meg évente. Nem is beszélve az  a pazarlás okozta ökológiai lábnyomról. 1 kg marhahús előállításakor például  13000 liter víz kerül felhasználásra és  annyi széndioxid jut a levegőbe, mint egy 100 km-es autóútnál.

 Az alábbiakban bemutatunk néhány praktikus ötletet, illetve egy készülőben lévő magyar alkalmazást, a Fripa-t, ami nagy segítségünkre lehet abban, hogy jelentős mértékben csökkentsük a kidobott élelmiszerek mennyiségét.

 Így kerülhet kevesebb  a kukába

  1. Tudatos vásárlás: készíts bevásárló listát és ragaszkodj hozzá!
  2. Ne vegyél többet, csak azért mert akciós valami. Ha kidobod, hiába volt akciós,  ráfizetsz.
  3. Gyümölcs- és zöldségfélékből érdemes  3 napi adagnál nem többet vásárolni.
  4. Használj fel mindent főzés közben! Ne hagyj meg egy répát, csak azért, mert a recept szerint az már sok lenne. Nyugodtan használd fel!
  5. Ha van rá lehetőséged, akkor komposztálj, vagy keress egy ismerőst, akinek van rá lehetősége!
  6. Figyelj a lejárati időre!
  7. Tarts bevásárlás nélküli napokat! Használd fel azt, ami a hűtőszekrényben van!
  8. A lejárathoz közeli élelmiszerekből készíts el az ételeket! A maradékot fagyaszd le!
  9. A húsokat fagyaszd kisebb porciókban, és  csak annyit olvassz ki, amennyi biztosan elfogy!
  10. Rendezd át a hűtődet: kerüljenek előre a régebbi, a hamarosan lejáró termékek.
  11. A minimalizmus elveinek alkalmazásával nem csak pénzt spórolhatsz, és a környezetet  védheted, hanem sokkal harmónikusabb, rendezettebb lehet az életed.

Okos alkalmazással a pazarlás ellen – Fripa

Mennyivel egyszerűbb lenne, ha nem nekünk kellene figyelni ezekre, hanem egy jótündér mindig odasúgná, hogy mikor, mire figyeljünk. Vagy akár egy mobil alkalmazás tenné ugyanezt!

Egy lelkes, fiatalokból álló csapat, Fripa néven már dolgozik is egy ilyen kreatív  megoldáson,  ami nagy segítségünkre lesz a megvásárolt élelmiszerek kezelésében. A vonalkód alapján nyilvántartja, hogy mi van otthon, jelez nekünk a szavatossági idő lejártának közeledtével. Sőt még recepteket is felajánl, mit készíthetsz a hamarosan lejáró élelmiszerekből.

Dörnyei Bendegúzt illetve társait, Eperjesi-Kovács Ádámot, Vekerle Áront és Vlachopoulos Márkót épp az motiválta az alkalmazás kifejlesztésére, hogy otthon is tapasztalták, milyen sok élelmiszer megmarad és a kukában végzi. Így jött az ötlet  egy olyan alkalmazás létrehozására, ami segíti az élelmiszer pazarlás csökkentését a háztatásokban. A Fripa bemutatkozó oldalát itt találod.

Aki szeretne hozzájárulni az alkalmazás véglegesítéséhez, itt támogathatja a projektet.

A közelmúltban a Fripa  a Brainbar Jövőfesztiválon a Uschool Fiatal Vállalkozók Versenyének országos döntőjén díjnyertes projekt lett. A Fitt és Most gratulál a Fripa csapatának és teljes mértékben támogatja ezt a rendkívül a pozitív kezdeményezést.

Egy újabb recept a boldogsághoz: Minimalizmus

Tiszta levegőt!  Légtisztítás otthon, természetesen

12 étel, amiből bármennyit ehetsz, fitt maradsz

Fiatalodj belülről – a legjobb anti-aging ételek

A hosszú élet 5 titka – Mit tanulhatunk a szardíniai százévesektől?

 

Facebook Hozzászólások