A kutatók szerint életmódunk megváltoztatásával évtizedekkel tolhatjuk ki életkorunkat. De hol találjuk meg a választ a sok tutinak tűnő okos tanács dzsungelében? A válaszokért szerencsére nem kell túl messzire mennünk. Az Olaszországhoz tartozó Szardínia szigete nemcsak természeti szépségeivel kápráztat el bennünket. Az ott élő emberekkel beszélgetve úgy tűnik, hogy itt senki nem akar igazán megöregedni. Helyszíni képriportunkból kiderül hogyan csinálják a helyiek! Mit esznek és mit nem? Hogyan élnek stresszmentesen és boldogan?

A Szardínia szigetén élő emberek hallani sem akarnak arról, hogy az évek múlásával mindenkire könyörtelenül a testi és szellemi leépülés vár. Nem hajlandóak változtatni az addigi életükön, és mindent ugyanúgy csinálnak, mint fiatalon. Továbbra is igyekeznek például szemüveg nélkül olvasni, társaságba járni, sokat mozogni, keveset, de jót enni és persze ragaszkodnak a napi 1 dl helyi borhoz (de nem többhöz!). Az elméjüket pedig a közös programokkal, játékokkal, kártyázással igyekeznek frissen tartani.

Úton Olbiából a Kék Zónák felé

 Szardínia szigete természeti szépségével azonnal elvarázsolt. A tenger, az égbolt és a hegyek a kék és a zöld összes árnyalatát felvonultatja. Az Olbiától jó két órányi autózással elérhető Kék Zónák települései közül Oliena, Mamoida és Orgasolo felé vettem az irányt. Több szárddal (így hívják a helyieket) is megismerkedtem: volt, aki behívott az otthonába, mások egy ital mellett meséltek az élet titkairól a helyi kocsmában.

1. Hús, csak vasárnap- mértékletesség

Fő táplálékuk a zöldség és a gyümölcs, a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, a kecsketejből készült tejtermékek, valamint a hüvelyesek. Halat és húst ritkán, általában hetente egyszer fogyasztanak. Az étkezések között szünetet tartanak és soha sem eszik degeszre magukat, ügyelnek a mértékletességre.

Fabiolát (88 éves) Oliena város szűk utcáinak egyik kapualjában szólítottam meg. Úgy figyelte a járókelőket, mintha egy izgalmas színdarabot nézne. Pár perc után be is hívott otthonába, ahol  pecorinoval (házilag készített juhsajt) és narancslével kínált. Fabiola csupán kétszer eszik naponta, és este hat után már nincs vacsora és nassolás sem.

Aki szeretne néhány ötletet meríteni Kék Zónákban alkalmazott táplálkozási módszerekből, klikk A  100 évig egészségesen  táplálkozás alapelveire.

2. Kecsketej és forrásvíz

Lucia a forrásvízzel – Orgasolo

A kecsketej és a helyi bor mellé pedig forrásvizet isznak.  Lucia (82) például minden áldott nap felmegy az orgasolo-i forráshoz friss vízért, ami  jó kis testmozgást is egyben. Mikor rákérdeztem, hogy miért jár a forráshoz, azt válaszolta: „Gyerekkorom óta iszom ezt a  forrásvizet, nagyszüleim is ezt itták, a csapvizet csak mosásra és tisztálkodásra használjuk.”

3. Nagy séták

A helyiek sok fizikai munkát végeznek és gyalogolnak, mely fitten és jó formában tartja őket. Így a hegyi falvak meredek utcái sem okoznak nekik gondot. Az egyik hegyi városkában, Mamoidában, Claudio-t (89 éves) faggattam a hosszú élet titkairól, aki így foglalta össze a lényeget – „Ne félj az élettől, a kemény munkától, élj aktívan és persze igyál meg minden nap egy pohár vörösbort! Nekem már megvolt a mai. De persze nem viszem túlzásba…”

Persze tudjuk, hogy nekünk is többet kellene mozogni és azt is tudjuk, hogy miért nem tesszük. A fő indok általában az, hogy nincs rá időnk. A Hogyan éljünk 100 évig mozgástippek között biztosan találsz olyat amit észrevétlenül beépíthetsz a mindennapokba, akár plusz időráfordítás nélkül. Ha pedig mégis edzésmódszerek után néznél, érdemes kipróbálni a Hiit (napi 15 perc) vagy a Tabata edzést (napi 5 perc), melyet a legújabb tudományos kutatások kiemelkedően hatékony testmozgásnak tartanak

4. Cannonau

Giovanni és barátai a padon

Az egyik sarki kocsmában borozgató 87 éves Giovanni szerint is, a hosszú élet egyik titka a  cannonau bor, de azt szigorúan minden nap! Oliena utcáit járva feltűnő volt, hogy szinte minden sarkon található egy kocsma, ami késő délután megtelik a helyiekkel, akik egy pohár bor mellett beszélgetnek, kártyáznak, nevetgélnek.

A cannonau egy  spanyol eredetű szőlőfajta, melyet a helyi klíma az évszázadok során különlegessé érlelt. Különösen magas a polifenol tartalma, melynek egészségmegőrző hatása rendkívüli.

5. Társaság, nevetés, játék – stressz nélkül

A helyiek a szieszta után összegyűlnek a kocsmában, vagy kiülnek a térre és beszélgetnek, viccelődnek, vagy épp kártyáznak. A stressz úgy tűnik ismeretlen számukra. Ez a kemény napi munka utáni lazítás ideje. Elfogadják az életet úgy, ahogy van, nem akarnak mások lenni, többnek látszani, mint amik. Nem akarnak másoknak megfelelni, csak úgy elvannak az itt és mostban. Az élet derűs oldalára figyelnek, szem előtt tartva, hogy pontosan ugyanannyi erőfeszítés kell az optimista életszemlélethez, mint a pesszimistához.

De hogyan alkalmazhatjuk az elengedés művészetét a mi rohanó világunkban? Hogyan tehetjük a boldogságotszokássá? 

 „A boldogságot nem készen kapjuk. A boldogság saját cselekedeteink eredménye.” – mondja a  Dalai Láma

Az Éljünk 100 évig stresszmentesen cikkünkben gyakorlati módszereket mutatunk be arra vonatkozólag, hogyan menthetjük át a Kék Zónákban alkalmazott stresszcsökkentő és léleképítő  módszereket mindennapjainkba.

A stresszkezelés módszereinek rendszeres alkalmazásával sokat tehetünk a nyugodt és harmonikus életvitelért, köztük a légzőgyakorlatok, és a meditáció gyakorlásával.

Az élet folyamatos hullámzása természetes. Időnként boldogok vagyunk, szárnyalunk, majd hírtelen elsöpör mindent egy rossz hangulat, megjelenik az aggódás, a félelem, a stressz és más negatív érzések. A boldogság nem attól függ, hogy mi történik, hanem attól, hogyan viszonyulunk az adott helyzethez és hogyan  cselekszünk. Dr Csíkszentmihályi által kutatott Flow állapotba nem azért juthatunk el, mert szerencsés csillagzat alatt születtünk hanem azért, mert teszünk érte. Alkalmazzuk

Sajtárus Olienában

például a Flow elérését segítő gyakorlati módszereket.

 

Meglepő módon, Szardínia mellett, a világ számos szegletében találunk népcsoportokat, akik sokáig élnek, egészségesen és fitten.  Ezekben a régiókban egymáshoz hasonló életviteli szokásokat folytatnak a helyi lakosok, az eredmény pedig nem más, mint: hosszú és elégedett élet. A hosszú élet titkait és lehetséges okait  Dr. Giovanni Pes kezdte el tanulmányozni először a 2000-es évek elején, Szardínián. Majd bővítette a kört  és egy világtérképen kék színnel kezdte bejelölni  azokat a régiókat, ahol szokatlanul sokáig élnek az emberek. Dr.  Pes a színválasztás miatt Kék Zónáknak nevezte el ezeket a helyszíneket, melyek Szardínia mellett többek között Nicoya-t (Costa Rica), Okinawa-t (Japán), Ikaria-t (Görögország) foglalja magában.

Ezt eszik a hosszú élet hívei – 3 recept a Kék Zónákból

A Hiit edzés előnyei – Hatékonyabb zsírégetés és izomfejlesztés

Egyszerűen boldog vagyok csekklista nőknek  

Meditáció: egy lépés hátra, ami előre visz

IMMUNERŐSÍTÉS HIDEGTERÁPIÁVAL

Hogyan éljünk 100 évig? (1) A legjobb életmeghosszabbító ételek

 

 

Facebook Hozzászólások