Évente több, mint 300 milliárd dollárt költenek az emberek a nagyvilágban fiatalító kezelésekre és kozmetikumokra. Bár a hatékony és aranyárban kapható csodaszerek és kezelések a felszínen látványosan  megfiatalíthatnak, nincs menekvés,  sejtszinten tovább folytatódik az öregedés.

A statisztikák szerint az átlagéletkor egyre növekszik.  Csak a XX. században a várható életkor 30 évvel ugrott meg. Többet emelkedett, mint a megelőző 5000 évben együttvéve. Vajon minek köszönhetjük ezt a nagyléptékű emelkedést? Az egészséges életmód terjedése, betegségmegelőző módszerek, korszerű kezelések és gyógyszerek vezetik a listát. Viszont számos módszer van a kezünkben, mellyel hatással lehetünk nem csak arra, hogy tovább, hanem egészségesen és fitten éljünk, akár 70 év felett is. Remek  formában, élvezzük az életet,  botox és ráncfeltöltés nélkül.

Teljesen ugyan  nem tudjuk megfordítani az öregedés folyamatát, mivel be van programozva a DNS-ünkbe, de számos tudományosan bizonyított módszerünk van, amivel lassíthatjuk vagy megállíthatjuk az öregedés folyamatát.

Először is nézzük meg, milyen figyelmeztető jelei vannak, hogy gyorsabban öregszünk, mint indokolt lenne.

 

 7 jel, ami azt mutatja,  túl gyorsan öregszel

1. Krónikus gyulladások

Különböző gyulladások kialakulása, autoimmun betegségek megjelenése, a korai öregedést jelezhetik. A különböző ételérzékenységek, az IBS és más emésztési problémák kialakulása, a pikkelysömör és egyéb bőrbetegségek megjelenése, mind  az öregedés felgyorsulását vetítik előre.

Mivel a gyulladások képezik az alapját  sok más betegség kialakulásának, nem meglepő, hogy az öregedést is jelentősen gyorsítják. A krónikus gyulladások kialakuláshoz nagy mértékben hozzájárulhat a stressz is.

2. Krónikus fejfájás és feledékenység

Bár a fejfájásnak számos oka lehet, az egyik kiváltó ok lehet, hogy valamilyen gyulladás van a szervezetben, mely együtt járhat feledékenységgel, motivácó-vesztéssel, nyugtalanság kialakulásával is. Érdemes megismerni a fejfájás és migrén kezelésének természetes módszereit.

3. Súlyfelesleg

Az idő múlásával könnyebben jönnek fel a kilók, ha nem vigyázunk. Ennek okai közismertek: a nem megfelelő táplálkozás mellett lehet a mozgáshiány, a stressz, a kevés alvás. Az aktív életmód, hatékony edzésmódszerek alkalmazása, mint a Bodyhiit, rendkívül nagy szerepet játszanak az öregedés lassításában

4. Bőrproblémák

Az öregedés látványos jeleit természetesen a bőrünkön is megtapasztalhatjuk. Megjelennek  a májfoltok, és a ráncok, sőt bőrviszketés is kialakulhat. Míg az okosan végzett napozás rendkívül pozitív hatással van egészségünkre, ha túlzásba visszük, és  nem használunk megfelelő fényvédő szereket, viszont gyorsítja az öregedést. A kutatások szerint azok, akik védik bőrület az erős napfénytől, bőrük  elasztin és kollagén tartalma sokkal magasabb évtizedekkel később is, mint azoké, akik agyon napoztatták.

5. Demencia

A demencia, szemben a korábbi hiedelmekkel, nem feltétlenül kell, hogy  az öregkor kísérője legyen. A legutóbbi kutatások szerint a demenciát kiváltó betegségek, például az Alzheimer kór, kapcsolatba hozható a táplálkozással, az aktivitási szinttel, és a szervezetben lévő krónikus  gyulladásokkal.

6. Ízületi fájdalom

Az ízületi fájdalom megjelenését, hamarosan  ízületi gyulladás kialakulása követheti, melyre a tévében  agyonreklámozott fájdalomcsillapító szereken kívül, jelenleg nincs eredményes gyógymód.

7. Fáradtság, rossz alvás

Ha folyamatosan úgy érzed, hogy fáradt vagy és rosszul alszol, az a gyors öregedés jele is lehet, főleg 40 év felett. Ezért rendkívül fontos, hogy ismerjünk meg azokat a természetes módszereket, melyekkel az alvásunkat hatékonyabbá tehetjük.

Az öregedés lassításának természetes módszerei

Az öregedés lassítására, akár visszofrodítására szerencsére számos módszer áll rendelkezésünkre. Érdemes ezeken egy kicsit elgondolkodni és  alkalmazni őket a gyakorlatban. 

Hol történhet olyan, hogy egy 96 éves férfi legyőz egy harmincas éveiben járó boxbajnokot? Vagy egy 105 éves képes egy légycsapóval ártalmatlanítani egy mérgeskígyót? A hely nem más, mint Okinawa, egyike a világ Kék zónáinak, ahol az emberek a legtovább élnek, ráadásul fitten, aktívan és egészségesen. Mi lehet a titkuk? A lenti három dolog mindegyike része életüknek valamilyen formában.

1. Fogyassz gyulladás csökkentő, egészséges ételeket

Az öregedés megállításnak legfontosabb módszere az egészséges, friss, természetes ételekből álló diéta.A gyulladáscsökkentő ételek közül a legfontosabbak a zöldszínű, friss zöldségek, az antioxidáns erővel bíró gyümölcsök és zöldségek (fogyassz minél több élénk színű ételt!). A jó minőségű hús és hal, az olajos magvak, antioxidáns fűszerek, mint a kurkuma és a gyömbér, egészséges zsiradékok, mint a kókuszzsír is fontos részét képezi az egészséges táplálkozásnak. Ezzel egyidejűleg kerüljük a gyulladáskeltő, savasító ételeket és italokat, a cukrot, és a fehérlisztet. Érdemes olyan egyszerű táplálkozási módszereket követni, ami a fenti alapelveken nyugszik, ilyen például a Zöldzónás diéta.

Az egészséges zsírok rendkívül fontosak az egészséges agyműködéshez. A ketogén diéta időszakos alkalmazása, nagyszerű módszer agyunk frissességének megőrzéséhez, mely nagyban hozzájárul az immunrendszer hatékony működéséhez is. 

Sok esetben az a gond, hogy nincs időnk az egészséges táplálkozásra, legalábbis ezt gondoljuk. Pedig sok egyszerű, egészséges, friss étel készíthető, akár néhány perc alatt. Remek ötleteket találsz  például  az Ezerízű reggel című receptkönyvben, melyet most ingyenesen letölthetsz itt.

Ha a fentieket szeretnéd feltuningolni táplálkozáskiegészítő szerekkel, érdemes mérlegelni a C-vitamin, az Omega 3, a kurkuma, a gyömbér és különböző probiotiukumok fogyasztását.

2. Aktív életmód

Ha megvizsgáljuk a fent említett öregedést gyorsító tényezőket,  egyértelműen kitűnik, hogy többségüket valamilyen formában az életvitelünk befolyásolja. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenkinek maratonfutást, vagy Balaton átúszást kellene betervezni a közeljövőben. De azt igen, hogy az inaktív életmód gyorsítja az öregedést és rossz hatással van az egészségünkre.

Találj magadnak olyan aktív tevékenységet, melyet folyamatosan és rendszeresen végzel, legyen az akár egy kiadós séta, futás, vagy kerékpározás. Ha kevés az időd válassz hatékony és gyors edzésmódszereket, mint a BodyHiit és a Tabata, melyekkel rövid idő alatt hozhatod remek formába magad és nem vesz több időt igénybe, mint napi 5-15 perc. Számos módszer kínálkozik arra is, hogy csempészhetsz be egyszerűen több mozgást az életedbe, úgy, hogy nem jelent plusz terhet.

3. Stresscsökkentés

A stresszt évezredekkel ezelőtt tanultuk meg az őserdőben, amikor egy veszélyes helyzetben el kezdtek termelődni a harci hormonok, az adrenalin és a noradrenalin. Ez akkor elengedhetetlen volt a túléléshez. Azóta sokat változott a  világ, de mi ugyanúgy reagálunk, mint  őseink, mikor nehéz helyzetbe kerülünk, vagy valamilyen feszültség, probléma merül fel életünkben. A stressz (pontosabban a distressz, mely a negatív stressz, szemben az eustresszel, amely épít, energiát ad és csúcsteljesítményre késztet) meglepő módon nemcsak a lelkünket rombolja és okoz szenvedést, hanem a testi  egészségünkre is negatív hatással van: gyulladásokat, savasodást okoz, gyorsítja az öregedét és konkrét betegségek kialakulásához is vezethet. Ráadásul ha negatívan állunk hozzá egy feladat elvégzéséhez és fenyegetésnek tekintjük, ahelyett hogy kihívásként kezelnénk, azzal tovább növeljük a stresszt.

Pedig „a kudarctól való félelem képzelődés! Azt gondoljuk, hogy utunkban áll valami, ami valójában nem is létezik!”  – mondta a kosaras legenda Michael Jordan.

Szerencsére a stresszkezelésre számos lehetőség közül választhatunk. Sok hasznos dolgot találhatsz az interneten, aki pedig jobban el akar benne mélyülni, sok gyakorlatias kézikönyv is rendelkezésre áll.

Itt most négy, egyszerű módszert mutatunk be, melyek önállóan vagy egymással kombinálva is könnyedén és hatékonyan alkalmazhatók a stressz levezetésére.

31. Box meditáció

Egy rendkívül egyszerű, gyors és hatékony módszer a tudatunk feletti uralom visszaszerzésének. Erejét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az amerikai hadsereg pszichológusai fejlesztették ki a katonáik számára. Valószínűleg kevés stresszesebb munka létezik, mint a hadseregben szolgálni. Ha náluk jól működik egy ilyen stresszes közegben, akkor valószínűleg nálunk sem marad el a hatás.

A box meditációt egy négyzettel tudjuk legjobban szemléltetni, melynek oldalai a légzés egy-egy szakaszát jelképezik. Az első a mély belégzés, majd a levegő benntartása,  kilégzése és  végül légzésszünet. Mindegyiket 4 ütemen keresztül végezzük (kb 4-6 másodperc mindegyik szakasz). A meditáció javasolt hossza 5 perc, de ha épp nincs ennyi időd, akkor már néhány légzés is sokat segíthet.

32. Trapéz légzés

A trapéz légzés módszertana hasonló a box meditációhoz. Az elnyújtott, hosszú belégzés után rövid ideig tartjuk benn a levegőt, majd természetes módon, mint mikor egy nagyot sóhajtunk, kifújjuk. Végül egy rövid légzésszünet után folytatjuk a légzést a leírtak szerint. Nevét onnan kapta, hogyha lerajzolnánk  a légzés szakaszait,  egy trapéz formát ábrázolna. Az első, a belégzés 5 ütem, a benntarás 2 ütem, a kifúvás 3 ütem, és a légzésszünet 2 ütem. Csinálni sokkal egyszerűbb, kezdd el most, ha van rá mód és máris lemérheted a hatását.

33. Hidegzuhany

A hidegterápia rendszeres használata segít a stressz csökkentésében. Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy már a rendszeres hidegzuhany alkalmazása is higgadtabbá és kiegyensúlyozottabbá tesz. A hidegzuhany mellett számos más, hatékony hidegterápiás módszert  alkalmazhatunk, melyek nem csak nyugodtabbá tesznek, hanem javítják az immunrendszert is.

 

34. Pozitív beállítottság

Pszichológusok és az agykutatók is azt állítják, hogy képesek vagyunk megváltoztatni beállítottságunkat. Epikrétosz szerint „semmi sem jó vagy rossz! A gondolatok teszik azzá!” A „nekem ez úgysem megy” típusú kijelentések azért veszélyesek, mert tudatunk keresni kezd a múltban és minden indokot, és konkrét példát prezentál, hogy ezt bizonyítsa is: „Túl öreg vagyok, túl fiatal vagyok, nem tanultam ilyesmit, nem csináltam még ilyet, és egyébként sem sikerül soha semmi.”

Ehelyett mondjuk ezt magunknak: ez egy kihívás, és képes is vagyok megoldani, a lehető legjobban! Ekkor tudatunk ennek megfelelően olyan dolgokat kezd keresni az „adatbankunkban”, melyek a pozitív látásmódunkat erősítik, olyan példákát keresve a múltunkban, amelyek önbizalmunkat támogatva inspirációt adnak az adott feladat sikeres elvégzésére, stressz nélkül, szabadon.

Egy titkos recept fejfájás ellen – készíts otthon cayenne balzsamot

12 biztos jel, hogy sokáig fogsz élni

Fiatalodj belülről – a legjobb anti-aging ételek

Minimalista diéta – Jó neked és jó a környezetnek!

A top 9 probiotikum tartalmú étel – Egészség és fogyás probiotikumokkal?

Napi 4 perc alatt fitten és jó formában: TABATA

 

 

 

Facebook Hozzászólások