A több ezer éve ismert mosódiót kezdetben gyógyszerként használták, mely napjainkra  az egyik legnépszerűbb, környezetbarát mosószerré vált. Minden hibájával együtt szeretjük, mert kíméli a környezetet, a ruhánkat és a bőrünket azáltal, hogy semmilyen vegyszer nincs benne. Amiben pedig nem igazán erős, mint a fehérítés vagy az illatosítás, néhány lent bemutatott gyakorlati módszerrel rásegíthetünk, hogy a mosás eredménye olyan legyen, amilyet szeretnénk. Ráadásul most ingyenesen ki is próbálhatod a forradalmasított mosódiót, egy klikkel a Facebook oldalunkra, ahol részt vehetsz a Herbow nyereményjátékban. De  vajon, hogy lett az egykori gyógyszerből mosószer?  

A mosódiófa (Sapindus Mukorossi) Délkelet-Ázsiában őshonos növény, főleg Indiában, Indonéziában és Nepálban termesztik. A mosódió használata évezredekre nyúlik vissza. A Historical Dictionary of Ancient India azt írja, hogy mosódió maradványokat találtak egy Kr.e. VI. században épült szerzetesi komplexumban.   Az indiaiak úgy vélik, hogy a mosódió rendkívüli gyógyhatással rendelkezik, és bizonyos betegségek gyógyítására is használták. Egy 2011-ben, a Complementary and Alternative Medicine-ben publikált felmérés szerint, a mosódió kivonata képes a kandida gomba bizonyos fajtáit elpusztítani. Más tanulmányok pedig a fekélyellenes hatását emelik ki. Azért arra senkit nem biztatnék, hogy álljon neki mosódiót szopogatni, íze ugyanis eléggé kellemetlen. A fent említett gyógyászati készítményekben a mosódió kivonatát kapszulázzák.

Mi fán terem?

A mosódiófa hasonlóan a mi diófánkhoz az ütetéstől számítva csak 10 év múlva hoz termést, így aki elülteti, önzetlenül a jövendő generációra is gondol. A kitartásért cserébe viszont évente kétszer is szüretelhető és több, szegény Délkelet-ázsiai régióban munkát ad az ott élő embereknek.

Az alábbi, Nepálban készült, érdekes videó bemutatja, hogy milyen kemény munka a mosódió termesztése és feldolgozása: Mosódió szüret Nepálban

Mosásra, érdekes módon, nem a termés magjait, hanem a héját használják rendkívül magas (15%) szaponin tartalma miatt. A szaponin, amely egy természetes felületaktív anyag, védi a növény immunrendszerét a gombák és egyéb fertőzések ellen, így tisztító hatása mellett, fertőtlenítő ereje sem elhanyagolható.

A mosódió használatának előnyei

  1. 100 %-ban növényi eredetű, adalék-és vegyszermentesen moshatunk vele
  2. Nem szennyezi a környezetet
  3. Hipoallergén, tehát semmilyen allergiát, érzékenységet nem okoz
  4. Nem fakít, nem roncsolja a ruhák anyagát, és mivel lágyítja a vizet, a ruháknak puha tapintást ad, így öblítő használata nem feltétlenül szükséges
  5. Univerzális: használható a háztartásban bármilyen tisztításra, mosogatásra, sőt még hajmosásra is
  6. A mosás során oldott állapotban tartja a szennyeződést, így az nem tud újra visszakerülni a textilszálak közé
  7. Az elhasznált mosódió komposztálható

 A mosódió használatának hátrányai

  1. A makacsabb foltokkal, komolyabb szennyeződésekkel szemben már nem mindig hatékony
  2. Fehérítő hatása nincs, így fehér ruhák mosásánál, egy idő után úgy érezhetjük, hogy elszíneződnek
  3. Illatmentes, így aki hozzászokott a szintetikus mosószerek és öblítők intenzív illatához, annak szokatlan lehet

Természetesen a mosódió elkötelezett hívei nem ültek tétlenül a babérjaikon, hanem remek innovációkkal álltak elő. A folteltávolító hatás javításához például szódabikarbónát vagy mosószódát kezdtek el adagolni, az illatosítást pedig különféle illóolajok, mint a levendula-, citrom- vagy narancsolaj használatával oldották meg. Azt pedig, hogy a mosódióhéj apró darabkái ne kerüljenek be a ruhák szövetébe, úgy küszöbölték ki, hogy a mosódiókat egy vászonzsákba helyezték, melyet mosás után kiszárítottak.

A profi megoldás: csak dobd be a labdát!

Aki nem szeretne ezekkel a praktikákkal otthon bajlódni és gyors, hatékony megoldást keres, javaslom, hogy próbálja ki a Herbow mosószercsalád kizárólag növényi és ásványi összetevők felhasználásával készült termékeit. A mosódiós labda, melynek közepén ott a Balance System technológiával kezelt mosódió, melynek lényege, hogy egy természetes, jótékony mikroorganizmus kultúra hozzáadásával kiküszöbölték a mosódió sokak által nem kedvelt sajátos illatát.

Mosáskor nincs más dolgunk, mint bedobni a labdát a mosógépbe és máris kezdődhet a mosás. Használat után száraz helyen tároljuk azt, így még 5 alkalommal felhasználhatjuk.

A Herbow termékcsalád kifejlesztői egyébként nem bízták a véletlenre, és 4500 kg ruha próbamosása során kísérletezték ki a tökéltes megoldást. Szimpatikus egyébként az is, hogy az egyik termékfejlesztő kislánya, Emma bőre érzékeny volt a szintetikus mosószerek használatára, így személyes motivációja is volt abban, hogy megfelelő és hatékony terméket állítsanak elő.

A Fitt és Most olvasói most megnyerhetik a Herbow által felajánlott 5 db, természetes alapanyagok felhasználásával készült mosószercsomag valamelyikét! Ha a Facebook oldalunkon lájkolod a cikket és válaszolsz néhány, egyszerű kérdésekre, automatikusan részt veszel a sorsoláson (Facebook zárt rendszerű sorsolási módszerével választjuk ki a nyerteseket). A játék csak 6 napig, augusztus 28-ig tart. Sorsolás: augusztus 29-én. Nyertesek névsorát a Fitt és Most Facebook oldalán tesszük közzé.

Jöjjön a boldogság! – mikro-flow technikák gyakorlati alkalmazása

Boldogság toplista – Mitől leszünk boldogok?

BANÁN + ZAPHEHELY = FITTSÜTI

Fiatalodj belülről – a legjobb anti-aging ételek

CUGETTI – az egészséges spagetti recept

 

 

 

 

 

 

Facebook Hozzászólások