A minimalista életszemlélet alkalmazásával a táplálkozásban nem csak egy egészségesebb életvitelt valósíthatsz meg, amiből te magad profitálsz, hanem hozzájárulhatsz a környezet védelméhez is. A minimalizmus alapjai között találhatjuk a praktikusságot, az egyszerűséget,  a természetes alapanyagok preferálását, a környezettudatos és takarékos életvitelt. Ezek tükröződnek az alábbi néhány alapelvben is, melyeket érdemes mérlegelni, mielőtt asztalhoz ülünk.

Kezdhetjük azzal, hogy  nemet  mondunk a gyorséttermi láncok által kínált „junk food”-ra, ami nem csak  egészségtelen, hanem a környezetet is szennyezi. A tartósított, feldolgozott, génkezelt, cukrozott vagy fagyasztott ételek szintén sok kárt okoznak bennünk és a környezetünkben is.  Íme néhány minimalista táplálkozási ötlet, melyek követésével egészségesebben, olcsóbban és fenntarthatóan élhetsz.

Egyél kevesebbet!

Az alapelv, hogy soha ne együk magunkat túl! Az Okinawa diétát alkalmazók, például, nem csak egészségesebbek, hanem tovább is élnek. Magyarul úgy fogalmazhatnánk meg a diéta lényegét, hogy akkor hagyják abba az evést, amikor a legjobban esik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy soha nem esznek annyit, hogy jóllakottnak érezzék magukat (maximum 80 %-ig töltik meg a gyomrukat).  A módszer lényege, hogy fokozatosan csökkentik az ételadagokat, így a gyomor egyre szűkebb lesz, és kevesebb étellel jóllakottnak érzik magukat.

Kevesebb fajta alapanyagot használj az ételekhez

Nemcsak a bevásárlás és az ételek tárolása lesz egyszerűbb, ha kevesebb alapanyagot használsz, hanem sokkal egészségesebb ételeket tudsz így összehozni. Néhány  kedvenc, a maximum 3 komponensű ételek közül:

Zabkása

Házi gyümölcsjoghurt

Chia puding

Paradicsomos fekete bab csilivel

További minimalista receptek az Ezerízű reggel című ingyenesen letölthető receptkönyvben.

Egyszerű elkészítési módok

Válassz olyan ételrecepteket, amelyek gyorsan elkészíthetők, ugyanakkor egészségesek is. Ne feldolgozott,  konzerv, vagy fagyasztott alapanyagokat használj, hanem amikor lehet, használj friss élelmiszereket.  A fent említett ételek, illetve a receptkönyvben található finomságok gyorsan elkészíthetők. Így pontosan annyit készíthetsz mindenből, amennyit megeszel, így nem kell kidobni semmit.

Tudatos (mindful) étkezés

Amikor eszem, akkor eszem! Gyakran halljuk ezt az egyszerűnek tűnő bölcsességet, de megvalósítása nem könnyű. Sokszor rohanunk, és a multitasking annyira átitja életünket, hogy természetesnek tűnnek, az egyidőben végzett, párhuzamos tevékenységek.. Étkezés közben fontos, hogy ne csinálj semmi mást! Ne nézz tévét, ne fészbukozz, ne olvass! Koncentrálj az ételek ízére, az alapos rágásra. Ennek alkalmazásával azt fogod tapasztalni, hogy hamarabb jól laksz és jobb lesz az emésztésed is.

Együnk szemetet?

Számos élelmiszer van, mely a szemétben végzi, mert úgy gondoljuk, hogy nem ehető. Pedig  sok olyan táplálékunk van, melynek kidobott részei rendkívül hasznosak.

A kiwit például vagy meghámozzuk, vagy kikanalazzuk Pedig a kiwi héja értékes prebiotikumokat tartalmaz, ami táplálja a bélflórát. Emellet javítja az alvást, tele van antioxidánsokkal és seratoninnal. A kiwi héjában egyébként háromszor annyi rost található, mint a gyümölcs húsában. Bio kiwit használjunk és fogyasztás előtt mossuk meg.

Egy másik értékes dolog, ami a szemétben köt ki, a hagymahéj, mely gazdag quercitinben. Vércukorszint  csökkentő, segíti a gyomorműködést és mérsékli az étel intoleranciákat. Gyulladás- és koleszterin csökkentő hatása is van. Belefőzhetjük bármilyen levesbe, de készíthetünk hagymateát is.

A citromhéjat (bio!) nem csak kellemes íze miatt érdemes fogyasztani, hiszen az Arizónai Egyetem egyik kutatása szerint a citromhéj fogyasztása védelmet nyújt bizonyos a rákfajták  kialakulása ellen.

Vannak bizonyos virágok, melyeknek minden egyes része (a virága, a levele és a gyökere is ehető. Ilyen például a pongyola pitypang (gyermekláncfű). Egyéb hasonló élelmiszerek: a karfiol és a brokkoli levele, kukoricaháncs.

Környezettudatos étkezés

A vegán étkezést tartják a leginkább környezettudatosnak. Az állati eredetű élelmiszerek előállításához ugyanis sokkal több vizet és energiát használnak fel. A világ édesvízkészletének a 70 %-át például a mezőgazdaság emészti fel, azon belül is elsősorban az állattenyésztés.

Vásároljunk közvetlenül a kistermelőktől, ezáltal a szállítás és disztribúció során használt energiát megspóroljuk.

Bevásárláskor soha ne vegyünk műanyagtáskákat. Legyen mindig nálunk többször használható szövet-táska.

Csökkentsd az élelmiszerpazarlást

Készíts bevásárlólistát és szigorúan ragaszkodj hozzá bevásárláskor. Ezáltal elkerülheted, hogy felesleges dolgok kerüljenek a kosaradba. Ne engedj az akciók keltette csábításnak sem, hacsak nem szerepel az adott termék a listádon. Figyeld a szavatossági időket vásárláskor és otthon is, hogy minimalizálni tudd a kidobott élelmiszerek mennyiségét. Ha pedig már látod, hogy lejárat előtt nem fogsz valamit elfogyasztani, adományozd rászorulóknak.

És végül jó néhány módszer van arra, hogyan tarthatod el tovább az élelmiszereket. Többek között, hogyan tartsuk tovább frissen a salátát, a fokhagymát, a tojást, a gombát, a magvakat, a lisztet, stb. Tovább a tippekhez (angol nyelven) itt.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Egy újabb recept a boldogsághoz: Minimalizmus

 

A top 9 probiotikum tartalmú étel – Egészség és fogyás probiotikumokkal?

Méregtelenítés egyszerűen – 10 hatékony módszer tested megújításához!

5  szuper HIIT gyakorlat David Beckhammel

 

 

 

Facebook Hozzászólások