A hidegterápia csodálatos hatásait az Immunerősítés Hidegterápiával című cikkben részletesen bemutattuk. Most  a konkrét módszerek következnek, melyekkel egész télre búcsút mondhatunk a megfázásnak, javíthatjuk az anyagcserét és az alvást, de nyugtató és gyulladáscsökkentő hatásuk is figyelemre méltó. Wim Hofnak, a Jégembernek,  így sikerült megvalósítania a  tökéletes immunrendszert,  a stresszmentes életet  és 300 %-kal turbózta fel az anyagcsere szintjét. Persze nincs arra szükség, hogy egy alsónadrágban túrázzunk a havas Himaláján, vagy egy jégkockákkal töltött dézsában ücsörögjünk perceken át, ahogy azt Wim Hof csinálja. Vannak sokkal szelídebb és jól működő módszerek, melyeket bárki alkalmazhat, még akkor is, ha első pillantásra komoly kihívásnak tűnnek.

Az immunerősítés  gyakorlati módszereit több, mint két éve alkalmazom, sikeresen. Wim Hof technikájára építettem fel saját immunerősítő programom, mely nem vesz több időt igénybe átlagban, mint napi 5-10 perc. A pozitív eredmények pedig már pár nap után jelentkeznek.

Immunerősítő alapok

1. A felszisszenős hidegzuhany

Hidegzuhany

A feladat csupán annyi, hogy az esti (vagy reggeli) zuhanyzást  hideg vízzel fejezzük be. Sorrend:jobbláb, balláb, jobbkéz, balkéz, mellkas, hát, fej. Majd tartsuk a zuhanyt olyan állásban, hogy a legtöbb testrészünket érje, vagy váltogassuk tovább testrészenként. Kezdjünk 20 másodperccel, majd növeljük fokozatosan 2-3 percre. A kar és láb viszonylag könnyen megy majd, az igazi felszisszenést a felsőtest zuhanyzása hozza meg. Első alkalommal elég 1-2 másodperc is remek eredmény ezeken a testrészeken. A lényeg, hogy tedd meg! Nyáron, mivel a csapvíz is melegebb, megemelhetjük a hidegzuhany idejét 4-5 percre és naponta többször is megismételhetjük. Ez abban is segít majd, hogy a kánikulát könnyebben elviseljük, nem lesz szükség légkondira.

2. Hideg légfürdő

Wim Hof és csapata légdürdőzik

Ez az egyik leghatékonyabb eleme a technikának, minden képpen találj valamilyen módot ennek a gyakorlására. A lényege, hogy a hideg, téli időszakban alsónadrágban (hölgyek fürdőruhában) menj ki a szabad levegőre és végezz légzőgyakorlatokat. Itt is fontos a fokozatosság elve, kezdjünk 20 másodperccel, és ezt növeljük 4 percre. Októbertől áprilisig gyakorolható. Ha nincs kerted vagy teraszod, vedd le a fűtést és nyitott ablaknál végezheted a gyakorlatot.

3. Tekerd le a fűtést

Fokozatosan vedd lejjebb a fűtést, ahogy haladsz előre a programmal. Javasolom hogy hetente fél fokkal csökkentsd a lakásod hőmérsékletét.

A szervezet könnyen hozzászokik, így biztos nem fogsz fázni!!! Ha mégis vannak időszakok, amikor úgy érzed, hogy nem komfortos a beállított hőmérséklet, nyugodtan tekerd feljebb. A cél nem az, hogy szenvedést okozzunk, hanem, hogy komfortosabban érezzük magunkat és szuper formába kerüljünk. A téli időszakban az ideális hőmérséklet nap közben 19-20 fok, alváshoz 17-18 fok.

4. Mezítláb

Ha alváshoz zoknit veszel, most megszabadulhatsz tőle, nem lesz rá szükséged. Korábban én is zokniban aludtam, mégis jéghideg volt a lábam, most viszont a mezilábas alvás ellenére, mindig meleg lábbal ébredek.

5. Légzés

A mélylégzés fontos eleme a hidegterápiának. A hidegzuhany alatt automatikusan felszisszenünk és mélyeket lélegzünk, ez a szervezet természetes reakciója. Szívjuk be hosszan és mélyen a levegőt, majd ugyan olyan ütemben fújjuk ki. Alkalmazható bármelyik gyakorlatnál a fentiek közül. Wim Hoff alkalmanként 30 mélylégzést javasol, ennél több szédülést okozhat. A stresszoldásra érdemes más légzőgyakorlatokat is megismerni, illetve elsajátítani valamelyik meditációs módszert.

Kiegészítő immunerősítő módszerek

1. Hidegvizes ledörzsölés

Egy kisméretű törülközőt márts hidegvízbe, csavard ki, majd egész tested dörzsöld át vele. Amikor felmelegedett a törülköző mártsd újra hidegvízbe és folytasd a letörlést. Ezután ne törülközz meg, engedd, hogy a tested a szabad levegőn megszáradjon.

2. Hidegmedence

Wim Hoffjégfürdő

Érdemes alkalmanként egy kényeztető, wellness napot szervezni, ami kitűnő lehetőség a hidegmedencés merülésre.  A gőzfürdők, a  szaunavilág és wellnessközpontok szinte mindegyike rendelkezik hideg merülő medencével, melyek hőmérséklete télen 10-11 fok, nyáron 12-14 fok. Ideális a finn szaunában kezdeni száraz testtel és 10-15 perc után csobbanni a hideg vízben, ahol eleinte fél-egy percet töltünk, amit növelhetünk 2-3 percig. Kis pihenés után, száraz testtel jöhet újra a szauna, vagy a gőz, majd újra csobbanás a hideg vízben. Ezután, ha van meleg vizű medence 5-6 percet tölts el ott (minél melegebb, annál jobb). Kedvencem a Rudas 42 fokos medencéje, de jó a Gellért 40 fokosa is. Sajnos a wellness helyek maximum 35-36 fokos vízzel működnek, ez relaxálásra jó.

3. Merülés a tengerben, a Balatonban, vagy más tavakban

Ha eljutsz tópartra vagy tengerpartra, ne hagyd ki a megmártózást. Ezt pár hetes gyakorlás után nyugodtan bevállalhatod. Ideális hónapok: március vége-május vége, szeptember közepe-november eleje. A víz hőfoka ilyenkor 11-15 fok között változik, addig maradj bent és annyiszor ismételd, ahányszor jólesik. Én 2017-ben Húsvétkor (április 16) úsztam az Adriai tengerben Rovinjban, kicsit sokkolva a tengerparton sétáló turistákat.

4. Jég és hó – A gógyító jég

Ez egy kiegészítő eleme a terápiának, ha alkalmad van rá, például szauna-land, vagy wellness központ, bátran alkalmazhatod. Egy marék jéggel dörzsöd át az összes testrészed, majd pihenj néhány percet, menj be 10 percre száraz testtel a szaunába, aztán újra jöhet a jég.

Könnyen készíthetünk otthon is jégkockát. Én általában a nyári időszakban alkalmazom ezt a módszert, amikor  más hidegterápiás módszerek nem gyakorolhatók. A fentiekhez hasonlóan egy marék jéggel átdörzsölöm az összes testrészt a zuhanyzásnál megadott sorrendben.

Nem tűnik logikusnak, hogy az izületi gyulladást gyógyítja a hideg, bár sokszor alkalmazzák a jegelést különböző zúzódásokra, mégis a köztudatban az dominál, hogy gyulladásra nem jó a hideg. Tapasztaltom szerint az izületi fájdalmakat csökkenti és egy idő után teljesen megszünteti. Egy fél literes műanyag palackos ásványvizet (használhatsz jégkockát is) fagyassz le a mélyhűtőben és ezt helyezd a fájdalmas területre. Ha túl hideg, akkor tekerd be egy vékony törülközőbe (3-5 perc kezelés elegendő). A reumatológusok véleményét nem ismerem, annyi biztos, hogy nálam és sok embernél, aki kipróbálta működött. Azért azt javaslom, hogy figyeld a hatást és tartsd be a fokozatosság elvét. Az immunrendszer erősítésével egyre jobban és fittebben fogjuk magunkat érezni és mellékhatásként egy kicsit tovább élhetünk, remek formában, betegeségek nélkül. A hosszú élet további módszereinek alkalmazásával a Kék Zónákból még tovább fokozhatod a hatást.

A hóesés, amiben sajnos Magyarországon egyre kevesebbszer van részünk, csodálatos dolog. Nagyszerű érzés látni a hópelyheket és még nagyszerűbb megmosdani a friss hóban. Ha teheted ne hagyd ki a hófürdőzést. Ha havazás idején el tudsz jutni nyitott melegvizes fürdőhelyre, felejthetetlen élményben lesz részed. Budapesten a Gellért és a Széchenyi fürdő rendelkezik külső, melegvízű medencével a téli időszakban.

Mi tehetsz, ha mégis megfázol

Ha bármikor a megfázás tünetei jelentkeznének, az azt jelzi, hogy túl mentél azon a határon, amit a szervezeted tolerál. Ilyenkor vedd vissza a tempót, néhány napig függeszd fel a programot. Néhány csepp bio eukalpitusz olaj fél pohár vízben elkeverve csodát tesz ilyenkor. Zinket, kasvirág cseppet/kapszulát és D vitamint is érdemes szedni néhány napig.

Képek forrás: Wim Hof

Kapcsolódó cikkek

https://fittesmost.hu/immunerosites-mesterfokon-hogyan-hasznald-hideget-jobb-egeszsegert

 

A hosszú élet 5 titka – Mit tanulhatunk a szardíniai százévesektől?

Hatásos stresszcsökkentés – csak egy dolog kell hozzá, és az mindig nálad van

Meditáció: egy lépés hátra, ami előre visz

IMMUNERŐSÍTÉS HIDEGTERÁPIÁVAL

Avokádós csokoládé mousse – cukor és laktózmentes csokikrém

Napi 4 perc alatt fitten és jó formában: TABATA

12 étel, amiből bármennyit ehetsz, fitt maradsz

 

Facebook Hozzászólások