A stresszt évezredekkel ezelőtt tanultuk meg az őserdőben, amikor egy veszélyes helyzetben el kezdtek termelődni a harci hormonok, mint az adrenalin. Ez akkor elengedhetetlen volt a túléléshez. Azóta sokat változott a  világ, de mi ugyanúgy reagálunk, mint  őseink, mikor nehéz helyzetbe kerülünk, vagy valamilyen feszültség, probléma merül fel az életünkben.  A stressz romboló hatással van nem csak a közérzetünkre és a teljesítményünkre, hanem az egészségünkre is. A cikkben olyan egyszerű és hatásos stresszcsökkentő módszereket ismerhetsz meg, melyet bármikor és bárhol gyakorolhatsz. Akár itt és most!

Az életmódváltás egyik rendkívül fontos, de nem könnyű területe, a stresszcsökkentés. Sokszor úgy gondoljuk, hogy a stresszre szükségünk van ahhoz hogy hasznosnak érezzük magunkat és sikeresek legyünk. Ezzel szemben a stressz azt mutatja, hogy nem tartjuk kezünkben az életünket, hanem a külső tényezők veszik át a hatalmat felettünk, elvesztjük a kontrollt.

A stressz (pontosabban a distressz, mely a negatív stressz, szemben az eustresszel, amely épít, energiát ad és csúcsteljesítményre késztet) meglepő módon nemcsak a lelkünket rombolja és szenvedést okoz, hanem az egészségünkre is negatív hatással van: gyulladásokat, savasodást okoz, gyorsítja az öregedét és az 5 leggyakoribb nem fertőző betegség (a szív- és érrendszeri, a krónikus légzőszervi betegségek, a cukorbetegség, a lelki problémák és a rák- forrás WHO) kialakulásában is fontos szerepet játszik.

Mik a legnagyobb stresszforrások?

 Dr Thomas Holmes 20 évi kutatómunkával állította össze  a stressz-skálát, mely 45 különféle tevékenységet tartalmaz. A skálán szereplő értékek az adott tevékenység ránk gyakorolt stresszhatását mutatják. Íme egy kis ízelítő a listáról

Házastárs halála (100)   Anyagi problémák (80)    Válás (73)  Tömeg (73)    Betegség (63)     Közlekedés dugó (58)   Zaj (55)   Túlterheltség (42)   Szexuális problémák (39)     Munkahelyváltás (36)   Egyedüllét (33)   Politikai hazugság (18)   Parkolási bírság  (15)

A teljes stressz-skálát itt töltheted le:

Ahogy a fentiekből látjuk, a stressz szintünk sok apróságból tevődik össze. A zavaró hangok, a tömeg, a közeledési dugó, de még a politikai hazugságok is rá tesznek egy lapáttal. Az értékeket összeadva kapjuk meg a stressz mutatónkat. Fontos, hogy figyeljünk arra, hogy a  tartós, 200 feletti érték már komoly problémákat okozhat. Ne várjuk ezt meg,  lépjünk időben, és alkalmazzuk a legjobb stresszkezelő technikákat.

 

Univerzális stresszmentesítő gyakorlatok

A stressz hatékony kezelése érdekében érdemes egy kicsit befelé figyelni és felismerni a stresszhelyzeteket, valamint megismerni és alkalmazni azokat a természetes módszereket, melyek évezredek óta bizonyítottan segítenek. A gyakorlásukhoz szükséges eszköz pedig mindig nálunk van, függetlenül attól, hol vagyunk és épp mit csinálunk.

Az ellazulás univerzális kulcsa nem más, mint a légzés. A vegetatív idegrendszer irányítja szervezetünk működését, beleértve az összes stresszreakciót. Itt minden akaratunktól függetlenül történik: Szívünk, vesénk, májunk magától működik, ha akarnánk sem tudnánk befolyásolni működésüket. A vegetatív idegrendszer által irányított egyetlen terület, amire tudatosan is hatással lehetünk, az a légzés. Dönthetünk úgy, hogy lassabban, mélyeket lélegzünk, ezzel lelassul a szívverésünk és csökken a vérnyomásunk. Ez a mechanizmus képezi azoknak a légzéstechnikáknak az alapját, melyeket szinte valamennyi kultúra alkalmaz az ellazuláshoz, a stresszcsökkentéshez  és a koncentrációhoz.

Itt most három egyszerű módszert mutatunk be, melyek önállóan vagy egymással kombinálva és váltogatva, könnyedén és hatékonyan alkalmazhatók a stressz levezetésére

1. Box meditáció

Egy rendkívül egyszerű, gyors és hatékony módszer a tudatunk feletti uralom visszaszerzésének. Erejét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az amerikai hadsereg pszichológusai fejlesztették ki a katonáik számára. Valószínűleg kevés stresszesebb munka létezik, mint a hadseregben szolgálni. Ha náluk jól működik egy ilyen kemény közegben, akkor valószínűleg nálunk sem marad el a hatás.

A box meditációt egy négyzettel tudjuk legjobban szemléltetni, melynek oldalai a légzés egy-egy szakaszát jelképezik. Az első a mély belégzés, majd a levegő benntartása,  kilégzése és  végül légzésszünet. Mindegyiket 4 ütemen keresztül végezd (kb 4-5 másodperc mindegyik szakasz). A meditáció javasolt hossza 5 perc, de ha nincs ennyi időd, akkor már néhány légzés is sokat segíthet.

2. Trapéz légzés

A trapéz légzés módszertana hasonló a box meditációhoz. Az elnyújtott, hosszú belégzés után rövid ideig tartsd benn a levegőt, majd természetes módon, mint mikor egy nagyot sóhajtasz, fújd ki. Végül egy rövid légzésszünet után folytasd a légzést a leírtak szerint. Nevét onnan kapta, hogyha lerajzolnánk  a légzés szakaszait,  egy trapéz formát ábrázolna. Az első, a belégzés 5 ütem, a benntarás 2 ütem, a kifúvás 3 ütem, és a légzésszünet 2 ütem.

Csinálni sokkal egyszerűbb, kezdd el most, ha van rá mód és máris lemérheted a hatását. Érezd, hogy minden levegővétellel nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb leszel.

3. Pulzuslégzés

Helyezkedj el kényelmesen és érintsd össze a hüvelyk és mutatóujjad mindkét kezeden. Vegyél néhány mély levegőt, és várd meg, amíg érzed a lüktetést az ujjaidban. Ekkor kezdd el a hasi légzés gyakorlását, melyet könnyen megtanulhatsz. Egyszerűen figyelj arra, hogy levegővételkor a hasad emelkedjen, kilégzéskor pedig  süllyedjen. A be és kilégzés hossza 5 ütem, és szünet nélkül folyamatosan, nyugodtan végezd (tehát ne tarts a fentiekhez hasonló szünetet). Ha úgy érzed, nem megy úgy, ahogy szeretnéd, akkor eleinte végezd fekve és helyezz egy könyvet a hasadra, figyeld ahogy emelkedik, majd süllyed. Pár alkalom után már menni fog és bármilyen helyzetben képes leszel alkalmazni.

Lendítsd át magad a flowba, a tökéletes harmónia állapotába

 A stresszkezelést érdemes mindig akkor alkalmazni, amikor észrevesszük, hogy felüti a fejét. Így azonnal kézbe tudjuk venni  a dolgok irányítását, még mielőtt elhatalmasodna felettünk.

A fenti légzésmódszerek valamelyikét javasolt minden nap, néhány alkalommal gyakorolni. A reggelt kezdd mindig a kiválasztott légzés alkalmazásával néhány percen át, ezzel pozitívan indulhat a napod. A nap során pedig alkalmazhatod a módszert  koncentrációd javítására és a stresszhelyzetek kezelésére egyaránt.

Sőt a légzés segítségével átlendíthetjük magunkat a flowba, a tökéletes harmónia állapotába. A flow állapotban boldogok, elégedettek és határtalanul produktívak vagyunk. Ilyenkor energiatakarékos üzemmódra kapcsolunk és  tökéletesen ellazult állapotban csak az adott feladatra koncentrálunk, az itt és mostban vagyunk. A flow során légzésünk, vérnyomásunk és szívverésünk tökéletes szinkronban van. A flowban nem születnek negatív gondolatok, egyszerűen lehetetlen, hogy stresszhormon termelődjön.  Arról, hogy milyen módszerekkel juthatunk el a flowba, következő cikkünkben írunk majd.

A stresszkezelésnek számos más, természetes  módszerét  ismerjük, köztük a testmozgás, különböző hidegterápiás módszerek, mint a hidegzuhany, különféle meditációs technikák, és a pozitív lelki beállítottság.

HASONLÓ CIKKEK

Boldogság toplista – Mitől leszünk boldogok?

A gyors öregedés 7 jele + 3 hatékony módszer ellene

Fiatalodj belülről – a legjobb anti-aging ételek

Boldogság Most! 11 gyors recept a boldogsághoz

Napi 4 perc alatt fitten és jó formában: TABATA

Facebook Hozzászólások