Egy közelmúltban készült felmérésből megtudhatjuk, hogy hol van a boldogság édenkertje, valóban boldoggá tesz-e a munka vagy a facebookozás, és mi az, amitől a legjobban irtózunk.  Választ kapunk arra is, hogy tényleg az tesz-e boldoggá, amiről azt hisszük?  A Sussex Egyetem által nemrégiben készült, nagyszabású, tanulmány  meglepő eredményeket tett közzé a témában.

Epikurosz, ókori görög filozófus  szerint,  időpocséklás az istenek imádása, és az élet egyetlen célja a boldogság. Rámutatott ugyanakkor, hogy boldognak lenni nem könnyű feladat. Az anyagi javak megszerzése hosszú távon nem tesz boldoggá. A pénz, a hírnév és a gyönyör vak hajszolása ugyanis szenvedéshez vezet. A mértékletesség gyakorlását javasolta, és olyan értékekre hívta fel a figyelmet, mint a barátság és az emberi kapcsolatok.

Változik a világ

Családi kirándulás

Egy éhező középkori  földművesnek elég volt egy szelet kenyér a boldogsághoz. De vajon mi tesz boldoggá napjainkban egy túlfizetett, napi 12 órát dolgozó, túlsúlyos informatikust? Változnak az idők, változnak a tevékenységek, melyeket nap, mint nap csinálunk és  egy friss felmérés szerint az is változik, hogy mitől érezzük magunkat boldognak, elégedettnek és mi az, amitől a legjobban szenvedünk.

A Sussex Egytetem és a London School of Economic 20,000 fő megkérdezésén alapuló felmérése egy teljesen új módszerrel vizsgálta meg, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyek boldoggá tesznek, és melyek  okoznak szenvedést. A forradalmian új felmérési technika akkor kérdezte a felmérésben résztvevőket, amikor épp benne voltak az adott tevékenységben, így az eredmény sokkal inkább a valóságot tükrözi, mint a korábbi felmérések.

 

A top 30 dolog, ami boldoggá tesz

Szívesebben kertészkedünk vagy horgászunk, mint gyereket nevelünk

A felmérés eredménye számos meglepő tényt hozott a napvilágra.

Egy hétvégi kikapcsolódás, olvasás vagy játék a gyerekkel például tökéletes receptnek tűnhet a boldogság átélésére. A kutatási eredmények szerint ezek mégsem tesznek igazán boldoggá.

Vissza a természtebe

Ehelyett sokkal inkább tartjuk élvezetesnek a kertészkedést, az erdei kirándulást, de előbbre való egy jó színház, vagy akár egy kiadós séta vagy futás.

Egy jó kis barangolás egy múzeumban, majdnem annyire feldob, mint egy jó szex.

Érdekes módon a meditáció, a horgászat, a testedzés, vagy akár egy sportközvetítés is boldogabbá tesz viszont, mint a gyerekekkel való foglalkozás.

Sőt a kutatás szerint egy gyerekeinkkel töltött délután alig tesz boldogabbá, mint egy kutyasétáltatás. Ráadásul a gyerekes szülőknél azt mutatták ki, hogy jobban szeretnek a munkahelyen lenni, mint azok, akikre nem vár otthon gyerkőc.

 A boldogság édenkertje

Egy másik érdekesség, melyre rámutat a tanulmány, hogy egy tópart, vagy egy erdei sétány lehet a boldogság édenkertje. A felmérés szerint ugyanis sokkal jobban érezzük magunkat a szabadban, a természetben, mint a városi környezetben. Egy másik kutatás, mely Dr George Mackerron irányításával jelenleg is zajlik, rámutat a városi életvitel árnyoldalaira, mint a stressz, a depresszió, és azt igyekeznek bizonyítani, hogy a természetes, zöld környezetben nem csupán jobban érezzük magunkat, hanem az javítja a lelki egészséget is.

A közösségi média és az internetezés nem tesz boldoggá

 

Facebookozás a toplista utolsó helyén

Meglepő módon az oly népszerű Facebookozás vagy más közösségi média használata a boldogságlista utolsó helyein szerepelnek. A felmérés azt mutatta ki, hogy ezeknél még  a főzés vagy a bevásárlás is elégedettebbé tesz.

 

 

A boldogság toplista részletes eredménye

 

                  Szeretkezés 14 %                                    Színház, tánc, koncert 9 %

Múzeum, kiállítás 8.7 %                           Sport, testedzés 8 %

Kertészkedés 7.8 %                                 Éneklés. szereplés 6.9 %

Beszélgetés, találkozások 6.3 %              Kirándulás 6.2 %

Séta 6.1 %                                                Horgászás 5.8 %

Szórakozás haverokkal, iszogatás 5.7 %          Hobby 5.5 %

Meditáció, ima 4.9 %                               Sportközvetítés 4.4 %

Játék a gyerekekkel 4.1 %                      Kutyasétáltatás 3.6 %

Zenehallgatás 3.5 %                               Bevásárlás 2.7 %

TV, mozi 5 %                                          Játék telefonon, kompjuteren 4 %

Evés, nassolás 2.4 %                             Főzés 2.1 %

Kávézás, teázás 1.8 %                          Olvasás 1.5 %

Előadások hallgatása 1.4 %                  Készülődés, öltözködés 1.2 %

Alvás, relaxálás 1 %                              Dohányzás 0.7 %

Szörfözés az interneten 0.59 %            Emailek, közösségi média (Facebook, Twitter, Insta) 0.56 %

Forrás: UK Data Service  

Szinte bármi más jobb, mint dolgozni

Most pedig vessünk egy pillantást, a negatív oldalra. Melyek azok a tevékenységek, amelyek boldogtalanná tesznek?

A köztudatban jellemzően az él, hogy az emberek szeretnek dolgozni. A kutatás szerint viszont szinte bármi mást szívesebben csinálunk, mint a munkát. Racionálisan valóban sokkal előbbre helyezzük a munkát, amikor arról van szó, hogy  célokat érünk el,  érvényesülünk, pénzt keresünk, vagy előléptetnek. Egy előléptetés valóban boldogsággal tölt el, viszont a felmérések szerint boldogságszintünk nem sokkal az előléptetés után visszaáll az eredeti szintre. Ahhoz, hogy újra elérjük a korábbi szintet újabb előléptetésre lenne szükség. Aztán megint egy újabbra. És ha mégsem kapjuk meg, az is lehet, hogy rosszabbul fogjuk magunkat érezni, mintha „kisemberek” maradtunk volna.

Gyűlöljük a sorban állást

A felmérés szerint gyűlölünk sorban állni és várakozni, és negatív érzésekkel tölt el a pénzügyink intézése és a munkába vagy találkozókra való utazás is. Leginkább akkor szenvedünk ha lebetegszünk és ágynak esünk.

Mitől szenvedünk a legjobban?

Utazás (munkába, találkozókra) -1.47 %

Megbeszélésen, órán lenni -1.5 %

Adminisztráció, pénzügyek intézése -2.4 %

Várakozás, sorban állás -3.5 %

Munka, tanulás -5.4 %

Ágyban fekvés betegen -20.4%

Forrás: UK Data Service  

 

1 millió visszajelzés 20 000 embertől

Meditáció a tengerparton

 A kutatási eredmények több, mint 20 000 ember megkérdezésén alapulnak. A kutatási módszert egy applikáció segítette a kutatásban résztvevők mobiltelefonján. A rendszer véletlenszerű üzenetekben azt kérte tőlük, hogy adják meg,  éppen mit csinálnak az adott időpontban, és az mennyire teszi őket boldoggá. A kutatók több, mint 1 millió válasz alapján készítették el a boldogság toplistáját.

A Sussex egyetem szakembere, Dr George MacKerron, aki kifejlesztette a ‘Mappiness’ alkalmazást, azt állítja, hogy ez volt az első alkalom,  amikor a technológia segített abban, hogy az emberek a különböző élethelyzetekben azonnal értékeljék a boldogságszintjüket.

A felmérés azért sokkal hitelesebb, mint a korábbi kutatások, mert elkapja az adott pillanatot, és azt mutatja meg, hogy érzünk az itt és mostban. „A valóságot mutatja még mielőtt a rózsaszín szemüveg felkerülhetne ránk és átértékelnénk az adott szituációt” – mondja Dr. MacKerron

Írd le véleményed itt, vagy a Facebookon! Ha tetszik a cikk, kérjük oszd meg, hogy másokhoz is eljusson! Köszönjük!

Kapcsolódó cikkek

Boldogság Most! 11 gyors recept a boldogsághoz

Fogyaszt, ránctalanít és gyorsan végez az influenzával – Bodza, a sokoldalú

Megjelent Az ezerízű reggel című receptkönyv

Ehető virágok – Akácvirág ínyenceknek és gyógyulni vágyóknak

Napi 4 perc alatt fitten és jó formában: TABATA

Facebook Hozzászólások