Kiből lehet igazi hiitter? Kinek szól a Bodyhiit?

Kiből lehet igazi hiitter? Kinek szól a Bodyhiit?

Testmozgás Hittel – Egyszerűen, gyorsan, szabadon

A Hiit program gyakorlásához nem szükséges semmilyen előzetes felkészülés, szuper kondi, feszülő izmok és kockahas! Az majd jön a gyakorlással! 

A BodyHiit programját úgy állítottuk össze, hogy bárki számára megtanulható legyen. Fontos, hogy az edzésprogram megkezdése előtt győződjünk meg róla, hogy az intenzív testedzésre szervezetünk felkészült-e. Ha bármilyen betegségünk van, az edzés elkezdése előtt, kérjük ki      kezelőorvosunk tanácsát.

Fontos, hogy az intenzív szót pontosan értelmezzük. Az intenzív szint nem a kutatók vagy szakemberek által meghatározott fokozat. Mindenki saját erőnlétének, fizikai állapotának megfelelően választhatja ki a terhelési szintet. Például aki legyengült állapotban van, annak egy dinamikus séta jelentheti     a Hiit intenzív részét.

Kinek szól tehát a BodyHiit?

1. Aki túlságosan elfoglalt, és nincs ideje edzőterembe járni (ami utazással, öltözködéssel, zuhanyzással 2-2,5 óra/alkalom), és heti 3 alkalommal van 20 perce a gyakorlatok elvégzésére

2. Akinek kialakult edzési rutinja van, de szeretné teljesítményét, izomzatát, formáját magasabb szintre emelni

3. Aki eddig nem csinált semmilyen testmozgást, de belevágna egy egyszerű, rövid idő alatt megtanulható és elvégezhető edzésprogramba

4. Aki unalmasnak tartja a jelenlegi edzésmódszert, és egy izgalmas, változatos edzésformát keres

 

Tanulj a profi sportolóktól – Hiit úszás, futás, kerékpározás és foci

A Koppenhágai Egyetem kutatója, Thomas P. Gunnarsson vizsgálatai szerint a profi sportolók esetében is figyelemre méltó eredményeket hoz a Hiit gyakorlása. Az úszás, futás, kerékpározás területén ugyanúgy, mint a labdarúgás esetében mérhető javulást hozott az, hogy intenzívebben, de kevesebbet edzettek a sportolók, és megfelelően alkalmazták a pihenő periódusokat.

Gunnarsson egyik kísérletében profi kerékpárosokat vizsgált. Két hónapon át 70 %-kal csökkentette a heti edzéstávot, 211 kilóméterről 65 kilóméterre! Ami változott, hogy az edzéseket  Hiit alapokra helyezte. Az eredmény pedig bámulatos! Javult a sprinteléskor és a hosszú távon mért időeredmény, valamint a sejtek oxigénfelvétele. A javulás ugyan nem jelentős (3-4 %), de figyelembe véve, hogy 70 %-kal kevesebbet edzettek, ez rendkívül figyelemre méltó.

Érdemes tehát mérlegelni, hogy ennek tükrében változtass a jelenlegi edzésmódszereden, tedd azt még hatékonyabbá úgy, hogy közben időt spórolsz!

Ha pedig kezdő vagy, itt az alkalom arra, hogy kihasználd a Hiit edzésben rejlő nagyszerű lehetőségeket, és remek formába kerülj, gyorsan és hatékonyan.

Itt az ideje szót ejteni arról, hogy az itt leírt előnyök mellett milyen pozitív hatásai vannak a Hiit gyakorlásának. A következő cikkben olvashatsz arról, hogy miért hatékonyabb zsírégető és izomfejlesztő módszer a Hiit, mint más edzésformák, és rendszeres gyakorlásával hogyan lehetsz frissebb és energikusabb.

Hasonló cikkek

A HIIT edzés előnyei

Kinek szól a Bodyhiit edzés?

Mit jelent a HIIT? HIIT elmélet

Hiit edzés David Beckhammel

Az 5 legjobb zsírégető gyakorlat

A 10 legjobb motivációs módszer testedzéshez

Hogyan éljünk 100 évig 2. rész – a tetsmozgás

Egészséges túró rudi készítése otthon

Tíz egészséges táplálkozási tipp

A fejfájás kezelése természetes módszerekkel

A Hiit edzés elmélete – Bodyhiittel fitten és jó formában

A Hiit edzés elmélete – Bodyhiittel fitten és jó formában

Eljött a te időd! – Hiittel a jó formáért és egészségért

Az utóbbi időben végzett kutatások azt támasztják alá, hogy  a hosszú, rendkívül intenzív testmozgások nem igazán egészségesek hosszú távon. A túl hosszú, intenzív futás, a  maraton például ártalmas a szívre. Dr. James O Keefe szerint a maratoni futók több mint 30 %-ánál kimutatták a magas troponin szintet, ami a szívinfarktus egyik fokmérője. A profi távfutók egyébként gyorsabban öregszenek és a várható életkoruk is alacsonyabb az átlagnál. Persze az intenzív futás is egy nagyszerű sport, ha azt választod érdemes mérlegelned az esetleges veszélyeket és középutas megoldást választanod, amivel nem hajtod magad túl.

  Természetesen minden testmozgás jó, ha okosan  csináljuk, de ha már rendelkezésre állnak a  tudományos kutatások eredményei, ne hagyjuk  figyelmen kívül és válasszunk olyan testmozgást,  aminek csak pozitív hatásai vannak, s e mellett  hatékonyabb, izgalmasabb és időt spórol nekünk.

 Mi a Hiit? Szakaszos, intenzív testmozgás – a jobb formáért és állóképességért

 A HIIT lényege, hogy rövid, intenzív időszakokat  váltogatunk, hasonló hosszúságú pihenő periódusokkal mindössze 15-20 percen keresztül. A szakaszok hossza lehet 20, 30 vagy 40 másodperc, de akár egy perc is.  Az intenzív szakaszban  a saját tízes skáládon a 9-es fokozatot válaszd, a pihenő periódusban pedig a 4-5-ös szintet célozd meg. A pihenő szakaszok hossza általában megegyezik az intenzív szakaszokéval, de kezdetben lehet hosszabb is. 

A gyakorlatok sora rendkívül széles, így garantáltan mindenki találhat magának olyan edzésformát, ami a fizikai állapotának megfelelő. A gyakorlatok között megtaláljuk például a futást, az intenzív a sétát, az úszást, a fekvőtámaszt, a kerékpározást, a lépcsőzést és a súlyzós gyakorlatokat is. A Hiit gyakorlatok száma meghaladja a kétszázat. Csak fekvőtámaszból több mint 30 verzió használható  Hiittel. Természetesen nem kell mindegyiket megtanulni, válaszd a számodra leg testhezálóbbakat!  Egy edzésen belül többféle gyakorlatot is végezhetsz, akár 2-6 különbözőt is beiktathatsz.

Ahogy haladsz előre a gyakorlással, fokozatosan növelheted az intenzív szakaszok dinamikáját. Észre fogod venni, hogy a korábban 9-es erőfeszítést igénylő tempó már nem okoz kihívást, ilyenkor emelheted a szintet, tovább növelheted az intenzitást.

Fontos, hogy a gyakorlatok megkezdése előtt bizonyosodj meg arról, hogy egészségileg minden rendben van! Nem kizáró ok az sem, ha sziv és érrendszeri problémáid vannak, de ebben az esetben kérd ki orvosod tanácsát és ügyelj a fokozatosság elvére.

 A gyakorlás során tapasztalni fogod, hogy a tested egyre  gyorsabban regenerálódik a lazító szakaszokban, így az erre  szánt időintervallumot ennek megfelelően csökkentheted.

Hetente háromszor húsz perc

 Hetente ne tervezz be háromnál  több Bodyhiit edzést. Tarts  legalább 48 órás szünetet két gyakorlás között, mivel a testnek  szüksége van a regenerálódásra, az épülés és fejlődés    időszakára. Ez ugyanolyan fontos eleme a programnak, mint  maga a testmozgás, mert csak így érvényesülhet teljes  mértékben a Bodyhiit jótékony hatása.

   A Bodyhiit kitűnő alap, de  fokozhatod hatását azzal, ha beiktatsz hosszabb intenzív sétákat, kirándulásokat, a lift helyett a lépcső használatát, autós bevásárlás helyett gyalogosat, tévénézés közben kanapé helyett frissítő tornagyakorlatokat, nyújtást, jógát. Ha idődbe belefér a többi napon is végezhetsz  edzéseket, például rövid tabata gyakorlatokat  (maximum 4 perc), súlyzós edzéseket, vagy betervezhetsz egy jó úszást!

Hasonló cikkek

A HIIT edzés előnyei

Kinek szól a Bodyhiit edzés?

Mit jelent a HIIT? HIIT elmélet

VIDEÓ Jobb állóképesség és fogyás otthon végezhető gyakorlatokkal

Személyi edzőt otthonra! A legjobb ingyenes alkalmazások edzéshez

A 10 LEGJOBB MOTIVÁCIÓS MÓDSZER EDZÉSHEZ

Hiit edzés David Beckhammel

Az 5 legjobb zsírégető gyakorlat

A 10 legjobb motivációs módszer testedzéshez

Hogyan éljünk 100 évig 2. rész – a tetsmozgás

Egészséges túró rudi készítése otthon

 

 

 

Hogyan válaszd ki a neked való Bodyhiit edzésprogramot? A testhezálló testmozgás

Hogyan válaszd ki a neked való Bodyhiit edzésprogramot? A testhezálló testmozgás

A testhezálló testmozgás

Sokan közepes intenzitású kardióval vágnak bele az alakformálásba, de az ideális testsúly elérése például ellipszis trénerrel nehezen fog menni, órákat vesztegetünk el fölöslegesen, valódi eredmény nélkül.  A Bodyhiit csapata által kidolgozott gyakorlatsorokkal viszont könnyedén olyan formába hozhatod magad, amit megálmodtál. 

Semmi értelme 30-40 percet kardió gépeken tölteni a hagyományos edzésmódszerekkel, ha csak nem az a célod, hogy úgy nézz ki, mint egy hosszútávfutó.

   Ha kevés az időd a testedzésre, de mégis jó eredményeket akarsz elérni, heti háromszor húsz pereces Bodyhiit edzés kitűnő alap, hiszen ez felér egy háromórás edzéssel.  E mellett beiktathatsz minden reggel egy 4 perces Tabata edzést, illetve ügyesen átalakíthatod úgy az életed, hogy minél több mozgás legyen benne anélkül, hogy túl sok plusz időt fordítanál rá.

Akinek pedig kialakult, profi edzésrutinja van, például  súlyemelés, úszás, evezés, aerobik – kiegészítheti edzését  Bodyhiit elemekkel, mely segít növelni az eredményességet. A versenysportolók is hatékonyan alkalmazzák ezt a kombinált módszert a teljesítményük növelése érdekében.

Ha edzőteremben szeretnéd gyakorolni a Hiit edzést, több helyen tartanak órákat, keress rá a neten.

Ha otthon tervezed a gyakorlást, sok tippet kaphatsz az oldalon megjelenő cikkekből arról, hogyan kezdd el, milyen gyakorlatokat építs be, és hogyan gyakorold. 

A Bodyhiit sokkolja az izmokat, csúcssebességre kapcsolva, a megszokott edzésrutinból kitörve fejleszti azokat, ezáltal növeli az erőnlétet és rekordidő alatt elérheted a pozitív hatásokat.

Határozd meg a célod, hogy mit szeretnél elérni, illetve becsüld meg, hogy jelenleg milyen szinten vagy és annak megfelelő intenzitású edzésprogramot válassz.

Progresszív BodyHiit

  Ahogy haladsz előre a gyakorlással, fokozatosan növelheted az intenzív szakaszok dinamikáját. Észre fogod venni, hogy a korábban 9es erőfeszítést igénylő tempó már nem okoz kihívást, ilyenkor emelheted a szintet, tovább növelheted a tempót.

A gyakorlás során tapasztalni fogod, hogy a tested egyre gyorsabban regenerálódik a lazító szakaszokban, így az erre szánt időintervallumot ennek megfelelően csökkentheted.

Variálhatod  az intervallumokat, például az 1 perces szakaszok helyett, csinálhatsz 20, 30 másodperces szakaszokat. Egy edzésen belül többféle gyakorlatot is végezhetsz, akár 2-6 különbözőt is beiktathatsz, például: felkvőtámasz, guggolás, helybenfutás, felülés, hegymászás talajon, stb.

Hetente ne tervezz be háromnál  több Bodyhiit edzést, tarts legalább 48 órás szünetet két gyakorlás között, mivel a testnek szüksége van a regenerálódásra, az épülés és fejlődés  időszakára. Ez ugyanolyan fontos eleme a programnak, mint maga a testmozgás, mert csak így érvényesülhet teljes mértékben a Bodyhiit jótékony hatása.

Bodyhiit alapelvek gyakorlás előtt, közben és után

Gyakorlás előtt

  1. A Bodyhiit megkezdése előtt legalább 2 órával ne egyél semmit
  2. Nem javasoljuk marékszámra szedni a kapszulákat és a tablettákat.Edzés előtt javasolt a BCCA és valamilyen aminosav complex.
  3. A gyakorlás megkezdése előtt mindig tarts egy rövid, 2 perces bemelegítést.

Gyakorlás közben

  1. A magas intenzitású szakaszban a saját tízes skáládon, kilences szintet érdemes megcélozni. Természetesen ez mindenkinél eltérő intenzitást jelent, a fizikai erőnléttől és az egészségi állapottól függően.
  2. A Hiit gyakorlása során folyamatosan figyelj a megfelelő légzésre, a folyamatos ki és belégzésre.
  3. Figyelj az intenzív és pihenőidőszakok közötti váltásra

Gyakorlás után

  1. A mozgást követő 30 percen belül fontos beiktatni egy fehérjedús shake-et, amely lehet tejsavó fehérje alapú protein, laktóz érzékenyeknek a növényi alapú, a paleósoknak pedig a marha- vagy tojásfehérje alapú  készítmények jöhetnek szóba. A proteinshake-et helyettesítheted időnként egy kefirrel vagy joghurttal is. Az edzés után bevitt fehérje segíti az izmok építését. Szénhidrát fogyasztása viszont közvetlenül edzés után nem ajánlott!
  2. Kiadósabb étkezés az edzés után 2 órával javasolt
  3. A Hiit gyakorlatot maximum 3 alkalommal végezd hetente, és a két gyakorlat között tarts legalább 48 órás szünetet. Így fejti ki igazán az edzés a pozitív hatását, mivel a gyakorlatok után folytatódik a zsírégetés, az izomépítés és a sejtmegújítás.

Kapcsolódó cikkek

A HIIT edzés előnyei

Kinek szól a Bodyhiit edzés?

Mit jelent a HIIT? HIIT elmélet

Hiit edzés David Beckhammel

Az 5 legjobb zsírégető gyakorlat

A 10 legjobb motivációs módszer testedzéshez

Hogyan éljünk 100 évig 2. rész – a tetsmozgás

Egészséges túró rudi készítése otthon

Tíz egészséges táplálkozási tipp

A fejfájás kezelése természetes módszerekkel

 

 

IMMUNERŐSÍTÉS MESTERFOKON – Hidegterápival a tökéletes egészségért és közérzetért

IMMUNERŐSÍTÉS MESTERFOKON – Hidegterápival a tökéletes egészségért és közérzetért

Csúcsformában – Hidegterápiával az egészségért

A hidegterápia csodálatos, nagyrészt ismeretlen hatásait valószínűleg az segít titokban tartani, hogy gyűlöljük a hideget, így azonnal el is utasítunk bármilyen ezzel kapcsolatos ötletet, azzal a felkiáltással, hogy ez nem nekem való! Pedig érdemes tanulmányozni és kipróbálni a módszert, hiszen rendkívüli hatásai vannak az immunrendszerünkre, a sejtek megújítására, a gyulladások megszüntetésére, az alvásra és az általános közérzetre és a szépségre. És ami érdekes és meglepő, hogy egy idő után egyáltalán nem fogunk fázni még a gyakorlatok során sem, sőt sokkal frissebbek és energikusabbak leszünk.

Évtizedekkel ezelőtt ismert volt, hogy léteznek a természettel dacoló emberek, akik átússzák a jeges Dunát (Schirilla György), de a híreket a szenzáció dominálta, és kevés szó esett a hideg jótékony hatásairól.

A hideg érzékelése általában kellemetlen élményekkel kapcsolódik össze a tudatunkban, így ösztönösen nemet mondunk rá. A legtöbb embernél nagyságrendekkel a komfortzónán kívül esik a hideggel való találkozás, azonnal elutasítjuk még a lehetőségét is, mert minek okozzunk magunknak még több szenvedést, amikor úgy is van elég az életünkben.

Bár tudjuk hogy a komfort zónán kívüli cselekvések növelik az önbecsülésünket és boldogság vagy flow formájában jutalmaznak, mégis hezitálunk, hogy belevágjunk vagy ne, még akkor is, ha tudjuk, hogy jót teszünk vele magunknak. A kérdés az, hogy a „szenvedés”, amit befektetünk, milyen arányban áll a „haszon”-nal, vagyis az eredménnyel.

Tapasztalataim szerint kevés olyan dolog van, ahol ez az arány ilyen rendkívüli és a „hozam” többszöröse a befektetett energiának. Ez eddigi hidegterápiás tapasztalataim alapján bátran ki merem állítani, hogy az arány 1:10 –hez (Befektetés : Haszon) közelít.

A hidegterápiának több eleme és változata van. Én egy középutas megoldást gyakorlok és tanítok, ami bárki által viszonylag könnyen megtanultható és gyakorolható és csodálatos hatásai már egy héten belül jelentkeznek

Barátom, Gregg, a Wim Hoff által kifejlesztett technikát gyakorolja, ami extrém elemeket is tartalmaz, azt minden esetre elmondhatom, hogy csodálatos változásokan ment át. Pár hónapja még egy közös látogatás alkalmával a Gellért fürdőben,  rövid idő után elhagyta a 10 fokos medencét, mert görcsölt a lába, legutóbb, 2 hónapos gyakorlás után 10 percen át tartózkodott a csapvíz hőfokú medencében (10 fok).

  Mielőtt bárki abbahagyja az olvasást ezen a ponton, szólok, hogy ilyen elemei nincsnek a Bajnok Hidegterápiának, bár elég sok kihívást tartalmaz, de csodálatos élményben lesz részed, látva az eredményeket.

Hogy jutottam el a hidegterápiáig?

Légfűrdő a mínusz húszfokban megfázás nélkül

Az első számú motivációs tényező az volt számomra, hogy elegem lett az évente beszedett 3-5 antibiotikum kúrából, a hideg beálltával menetrendszerűen érkező megfázás és torokfájás kisebb szünetekkel egész télen át tartott.

Természetesen sok miden mást kipróbáltam a hidegterápia előtt, marokszámra szedtem a vitaminokat és immunerősítőket, de semmi sem használt igazán, az utóbbi időben már az antibiotikumok sem.

   Amikor elkezdtem a programot a környezetem kétkedve fogadta, de aztán rám hagyták a dolgot, megjegyezve: úgy is abbahagyod ezt az őrültséget az első megfázásnál. Aztán teltek múltak a napok, hetek, hónapok, de csak nem akart jönni sem a megfázás, sem a torokfájás. Decemberben és januárban már 5 percet töltöttem kint egy alsónadrágban mínusz húsz fokban, többször hóval bedörzsölve a testem. Ekkor már biztos voltam benne, hogy nem leszek többet megfázva és nem csak én, hanem az eleinte kétkedők is belátták, hogy valóban működik a módszer.

 

Miért jó a hideg? 10 érv a hidegpraktikák alkalmazása mellett

Jobb közérzet, szebb bőr, erősebb immunrendszer

  1. Erős immunrendszer

Az immunrendszer soha nem látott szintre erősödik. Vége az antibiotikumok korának, csodáljuk és tiszteljük a feltalálót, de nem lesz rá szükség többé!

  1. Gyulladások csökkennek

Az izületi gyulladások néhány nap alatt mérséklődnek, majd teljesen megszünnek.

  1. Fiatalít

A sejtek megfiatalodnak, a bőr megújul és ragyogó lesz, fél év után több évet letagadhatsz az életkorodból.

  1. Alacsonyabb testhőmérséklet

A test alacsonyabb hőfokon működve sokkal egészségesebb marad, a belső szervek jobban működnek és növekszik a várható élettartam.

  1. Jobb alvás

Lehűtött testtel sokkal könnyebben elalszunk és mélyebben fogunk aludni, hiszen a test számára az alacsonyabb hőmérséklet biztosítja a leghatékonyabb regenerálódást, mélyebb alvást, kipihent ébredést.

  1. A hideg végtagoknak búcsút mondhatsz!

Hogy lehet, hogy a hidegtől melegebbek lesznek a végtagjaim? Az eredmény annak köszönhető, hogy a test vérkeringése javul. Évekig problémát okoztak számomra a hideg végtagok, és néhány hét után azt tapasztaltam, hogy felkelés után a lábam és a kezem is meleg volt. A hidegmedencébe merüléskor például 1 perc után eleinte görcsölt a lábam és a kezem, néhány hét után ez megszűnt, ami vérkeringés helyreállását  bizonyítja.

  1. Jobb emésztés, jobb élettani funkciók

     8. Frontérzékenység csökken

Időjárásváltozásra való érzékenység és a migrénhajlam csökken

  1. Jobb anyagcsere

Javul a sejtek anyagcseréje és a légzésfunkció

  1. Megtakarítás

Spórolsz a fűtésszámládon, mert néhány héten belül az ideális hőmérséklet, amelyen jól érzed magad, legalább két fokkal alacsonyabb lesz, így kevesebb energiát használsz a fűtésre. A megspórolt pénzből elmehetsz uszodába/szaunába, ahol csodálatos gyakorlási lehetőségek nyílnak meg előtted. És ez nem azt jelenti, hogy fagyoskodsz, hanem azt, hogy alacsonyabb hőmérsékleten érzed magad konfortosan.

Hogyan tegyük magunkat boldoggá néhány perc alatt

Hogyan tegyük magunkat boldoggá néhány perc alatt

    Boldogság Most!

 Mit tehetünk, amikor úgy érezzük, hogy itt a világvége, minden és mindenki összeesküdött ellenünk, semmi sem sikerül, nem úgy mennek a dolgok, ahogyan szeretnénk? A boldogtalanság gyakran látható ok nélkül is felbukkanhat, ilyenkor kedvtelenek, pesszimisták, szomorúak leszünk. Vajon létezik-e azonnali gyógyír? Boldogabbá tehetjük e magunkat néhány perc alatt?

Amikor rosszul mennek a dogok és rossz kedvünk lesz, sokszor úgy tűnik, hogy örökké fog tartani, el sem tudjuk képzelni, hogy van kiút.  Pedig egyszerű, praktikus módszerekkel azonnal boldogabbá tehetjük magunkat.

Ugynakkor sok csapda és tévút leselkedik ránk, amikről azt hallottuk, hogy segíthetnek nehéz helyzetekben, ezért jó ha résen vagyunk és amennyire lehet elkerüljük őket.

 

Miért nem segítenek a romantikus filmek, és a csokihegyek?

    Itt a lista azokról az elsőre jónak tűnő ötletekről, amelyeket kerüljünk, amikor összecsapnak a hullámok felettünk és boldogtalanok vagyunk?

 

  1. Leülni a tévé elé egy csomag csipsszel és popcornnal egy kóla vagy egy üveg sör társaságában
  2. Megnézni egy romantikus filmet és elmerülni az önsajnálatban
  3. Édességhegyekkel vigasztalódni: csokoládé, puding, sütemény, lekváros kenyér.
  4. Meginni egy üveg bort, attól elfejeltek mindent
  5. Beugrani egy bevásárló központba – az esetek többségében olyan fölösleges dolgokra költjük a pénzt ilyenkor, amit utána megbánunk, csak a helyet foglalja majd a szekrényben, később újabb bosszúságot vagy lelkiismeret furdalást okozva.
  6. Mosolyt erőltetni magadra – korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy erőltesd a mosolyt és az meghozza a jókedvet, ezzel szemben egy friss kisérlet Chicagoban, melyben buszvezetőket kértek meg, hogy mosolyogjanak, azt mutatja, hogy a mosolyt erőltetők a nap végére rosszabb lelkiállapotba kerültek (akik őszintén mosolyogtak, természetesen boldogabbak voltak)
  7. Másokat hibáztatatni. Általában megkönnyebülünk mikor másokat hibáztatunk, vagy okolunk a kialakult helyzetért. Pedig az igazság az, hogy mindenért mi vagyunk a felelősek, ennek felismerése és alkalmazása nem könnyű, de csodálatos eredményeket hoz. Később írok erről részletesen gyakorlati tanácsokkal.

Bár bizonyos fokig a fenti ötletek mindegyike logikus, és átmenetileg valóban feldobhat, de rövid hájp után zuhanás következik.  A felmérések szerint a tévézés és a csokifogyasztás csupán 1 %-kal emeli a boldogságszintet, a fenti praktikák többsége pedig inkább lefelé húz.

 

MIT TEGYÜNK A BOLDOGSÁGUNKÉRT ITT ÉS MOST

Elsősegély tippek a boldogsághoz

   De akkor mi az, ami mégis segítségemre lehet a mélyponton és percek alatt boldoggá tesz? Csupán egyetlen fontos dolgot kell megtenned ahhoz hogy újra jó hangulatba kerülj és boldogabb legyél: még pedig azt, hogy nem csupán elolvasod, és azt mondod, hogy ezek tényleg jól hangzanak, hanem meg is valósítod halogatás, halogatás nélkül! ITT ÉS MOST!

 

A lenti lista több opciót tartalmaz, válassz ki kettőt, hármat a lenti listáról, lehetőleg olyanokat, melyekre első ránézésre azt mondod, hogy NEM, olyan magyarázatokat találva hozzá, hogy én nem csinálok magamból hülyét, vagy túl öreg vagyok már ehhez, vagy túl fiatal, vagy ez nálam úgysem működne – ezek teljesen normális reakciók, az ellenszer egyszerű: CSINÁLD!

 

Fontos, hogy ne alkalmazd az összes módszert egyszerre (maximum hármat), hogy tudd megfigyelni az egyes technikák hatékonyságát és kiválasztani azt a néhányat, amit a későbbiekben bármikor elővehetsz és alkalmazhatsz.

 

  1. Ússz a fényben 

Menj ki sétálni a napra, ha otthon vagy, kapcsold fel az összes világítótestet, ússz a fényben, ez aktiválja a boldogsághormonokat, főleg a téli időszakban hatásos! A napfény egyébként a seratonin szintet emeli, így fontos szerepet játszik a boldogság szint emelésében.

 

  1. Tégy úgy mintha már boldog lennél 

Húzd ki magad, járj  emelt fővel, öltözz ki, hozd rendbe a hajad (és a sminked) – és indulhatsz, tele önbizalommal!

A testtartásod megváltoztatása, az hogy kihúzod magad, emelt fővel jársz, azonnal megváltoztatja a hangulatod, jobban fogod magad érezni.

 

  1. Vegyél mély levegőt!

Szerencsére van egy velünk született relaxációs képességünk, ez pedig a légzés! A gyakorlatoknál részletesen bemutatom a különböző légzőgyakorlatokat, melyek rendszeres gyakorlása nagy segítségünkre lesz. Itt egy gyors elsősegélyről van szó és csak annyit kell tenned, hogy 5 alkalommal mélyen beszívod a levegőt, 2 másodpercig benntartod, majd kifújod. Hatására csökken a vérnyomás, a pulzus, csökken a stressz, és máris kicsivel jobban érzed magad. Többször ismételhető a gyakorlat egymás után kis szünetekkel.

 

  1. Rend! 

Tedd rendbe egy elhanyagolt területét az életterednek, akár  egy fiókot, polcot, akár az asztalod, akár a régi jegyzeteidet, a lényeg, hogy egy apró részterületet válassz, ne próbáld meg azonnal mindent rendbe tenni. Vagy nekiáálhatsz selejtezni a ruháid közül azokat, melyeket legalább két éve nem vettél fel és adományozd a Vöröskeresztnek, vagy más jétékonysági szervezetnek. Válassz egyet  és állj neki MOST!  Általában az tart vissza, hogy túl sok területen káosz és rendetlenség uralkodik az életünkben, ezért reménytelennek, vagy túl nagy feladatnak tűnik ezeket rendbe hozni. Ezért fontos, hogy egy apró dologgal kezdj, hiszen minden út az első lépéssel kezdődik, tedd hát meg! Elindíthatsz egy két hetes programot is, amiben eltervezed, hogy melyik nap, mit teszel rendbe, hihetetlen hatása lesz!!!

Minden este, lefekvés előtt áldozz rá öt percet, hogy tedd rendbe a dolgaidat, például a szétdobált ruhákat tedd be a szekrénybe, vagy a szennyesbe, a diszpárnákat igazítsd meg, a mosatlan edényeket mosd el, vagy tedd a mosogatóba, stb.

 

  1. Zene, tánc, ének 

Tegyél be egy pörgős zenét a kedvenceid közül, énekeld a dalt  te is, ha tudod a szövegét, ha nem akkor táncolj… Az éneklésnek egyébként más egészségmegőrző hatásai is vannak, például növeli az antitestek számát, javítja az immunrendszert, stb.

 

  1. Segíts másokon! 

Mosolyogj rá egy idegenre, mondj egy kedves szót a pénztárosnak, keress olyan önkéntes munkát, ami érdekel… Ez látszólag ellentmond a logikának, hiszen az első gondolatod az lehet, hogy segíthetnék másokon mikor másoknak kellene segíteni nekem… Érdekes módon mégis működik. A kutatások szerint mások segítése empátiát ébreszt, ami az élet jó dolgait segít felismerni és értékelni.

Percek alatt csatlakozhatsz az interneten jótékonysági programokhoz, vagy küldhetsz adományt jótékonysági szervezeteknek. Válassz olyat, amely a legközelebb áll hozzád.

 

  1. Intenzív testmozgzás

Kortól és a fizikai állapottól függően, vágj bele valamilyen intenzív testgyakorlatokba. A szabadban futni, vagy kerékpározni, vagy egy kiadós, intezív sétát tenni remek választás, vagy akár elkezdeni a BodyHiit programot.  Az otthoni mozgás is jó lehetőség az endorfin (boldogság)  hormonok aktivizálására, különösen a Hiit gyakrolásával, például gugolások, terpeszbe ugrás, helyben futás, fekvőtámasz, bármi ami megdolgoztat, felpezsdít.

 

  1. Illatözön és boldogságnektár 

Engedd át magad kellemes, nyugtató, vidító illatoknak, néhány csepp levendula, vagy narancsolaj csodát tesz ilyenkor. Dörzsöld be az olajjal a halántékod, az orrod környékét, a karod és a kezed. Ha használsz párologtatót, kapcsold be és élvezd a friss, nyugtató illatözönt. Ha bio olaj is van otthon, néhány csepp levendula vagy narancs vagy tömjén olajat belekeverhetsz egy pohár vizbe és hajtsd fel! Ez valódi boldogságnektár. S ha még ez sem elég, akkor egy illatgyertya, vagy füstölő meggyújtásával fokozhatod a hatást (bár ez utóbbit nem javaslom rendszeresen a káros segédanyagok miatt).

 

  1. Stimulánsok 

Kávé, feketecsoki, madnula, gyógytea. Csak mértékkel, ne vigyük túlzásba, mert azzal ellentétes hatást váltunk ki.

 

  1. Nevetés 

 A nevetés az egyik legjobb módja az endorfin termelésnek hangolj a youtube-on egy kabaré jelentre, vígjátékokból összeállított montázsra, vagy keress rá viccekre a neten.

 

  1. Olvass inspiráló könyveket, önéletrajzokat, bölcsességeket, stb. Gyakran alklamazom, hogy különböző könyvekből olvasok egy bekezdést, épp ott, ahol kinyílik. Általában betalál és személyes üzenetet közvetít a véletlenszerűen kiválasztott bölcsesség.

 

  1. Csinálj valami extra dolgot, olyasmit, amit még soha nem csináltál, vagy régóta tervezed!

Menj el egy múzeumba, uszodába, wellnessbe, fedezz fel olyan, speciális helyeket, amelyek különlegesek.

Még egyszerűbb, hogy megváltoztatod a napi rutinod, például más útvonalon mész munkába, vagy egy megállóval előbb szállsz le és gyalog teszed meg a távot.